Skip to Main Content

GCRIS : SCOPUS ID

Bu rehber, İYTE'nin Kurumsal Akademik Arşiv ve Araştırma Bilgi Sistemi olan GCRIS hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.

SCOPUS ID Niçin Kullanılır?

Scopus: Profile and content corrections Support Center

SCOPUS ID

Scopus veri tabanı indekslediği dergilerde yer alan makalelerin künyelerini bir algoritma yardımıyla okuyarak kurum ve yazar profilleri oluşturmaktadır. Makalelerde yer alan bilgilerde hatalar var ise Scopus’ta yer alan kurum ya da yazar profillerinde bazı hatalar ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanısıra, bazı yazarların adları benzerdir veya adları çeşitli yayınlarda farklı şekillerde geçmiş de olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için, Scopus her yazar için profil sayfası oluşturmakta ve bu profil aracılığıyla her yazara tanımlayıcı, tekil bir numara atamakta ve o yazar tarafından yazılan tüm yayınları gruplayarak benzer isimler arasında ayrım yapılmasını sağlamaktadır. Yazarların Scopus Author ID edinmeleri için kayıt yapmaları gerekmemektedir, fakat ID numarasını görüntülemek, makaleleri tanımlamak ve farklı yazar adlarını birleştirmek için çeşitli işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

SCOPUS Author ID Görüntüleme, Yayın Tanımlama, Yazar Birleştirme

A) SCOPUS Kullanıcı Hesabı Oluşturma:

1. Adım: Kütüphanemizin web sayfasında yer alan Veri Tabanları sekmesinde alfabetik sıralı veri tabanlarımızdan Scopus’a tıklayınız ya da direkt https://www.scopus.com adresini tıklayınız.

NOT: Bu işlemleri kampüs dışında gerçekleştirmek için Kampüs Dışı Erişim adımlarını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Daha önceden Scopus şifresi alıp unutmuş iseniz “Sign In” butonuna tıklayarak Forgot Password adımını kullanınız. Daha önce hangi mail adresinizle kayıt yaptıysanız aynı mail adresinizi giriniz ve e-postanıza gelen doğrulama koduyla hesabınızı aktifleştiriniz.

2. Adım: Yeni kayıt yapıyorsanız “Create Account”  butonuna tıklayınız. Aktif olarak kullandığınız e-posta adresinizi giriniz. İsim, soyisim yazıp şifre oluşturduktan sonra “Register” butonuna basınız (şifrenizi not alınız).

3. Adım: Sisteme giriş yapmak için ana sayfadaki “Sign In” butonuna tıklayıp kullanıcı adı ve şifrenizi giriniz.

B) SCOPUS Author ID Görüntüleme:

4. Adım: Author ID’nizi görüntülemek için Scopus ana sayfasında yer alan “Authors” sekmesine tıklayınız. Soyadınızı ve adınızı yazarak arama yapınız.

 

Çıkan sonuçlarda adınıza tıklayınız.

Açılan sayfada Author ID’nizi not alınız.

 

 

 

C) Araştırmacının Birden Fazla Profile Sahip Olması (Yazar Birleştirme)

1. Adım: Scopus ana sayfasında yer alan “Authors” sekmesine tıklayınız. Soyadınızı ve adınızı yazarak arama yapınız. Çıkan sonuçlarda yazarın içinde yer alan makalelerin tamamının size ait olduğundan eminseniz, birleştirmek istediğiniz profillerin yanındaki kutucukları işaretleyip “Request to merge authors” düğmesine tıklayınız.

Çıkan ekranda bu adımı kullanarak neleri değiştirebileceğinizin bilgisi yer almaktadır.

2. Adım: Birleştirilmesi için tercih ettiğiniz yazar isminin hangisi olduğunu seçtikten sonra devam butonuna basın. Sonraki çıkan ekranda size ait profil için işlem yaptığınızı onaylayınız.

3. Adım: Dokümanlarınızı gözden geçirebileceğiniz ve size ait olanları seçebileceğiniz bir ekran gelecektir. Bu ekranda seçtiğiniz yazar profilleri için yayınlarınızı gözden geçirmeniz ve seçmeniz gerekmektedir. Size ait olmayan yayınların yine bu kısımdan seçimlerini kaldırabilirsiniz.

4. Adım: “Review Affiliation” adımında kurum kısmını Izmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü seçtikten sonra Confirm and Submit butonuna basınız. Son ekranda yapmış olduğunuz değişiklikleri kontrol edip Submit butonuna basınız.

5 Adım: Son olarak talebiniz alındığına dair bilgi yazısı görünmekte ve size maili gelmektedir. İlgili işlemler birkaç hafta sürebilmektedir.

D) Farklı Profiller Altında Yer Alan Makalelerin Seçilmesi

1. Adım: Scopus ana sayfasında yer alan “Authors” sekmesine tıklayınız. Soyadınızı ve adınızı yazarak arama yapınız. Çıkan sonuçlarda “Documents” sekmesinin altında yer alan yayın sayısına tıklayınız.

2. Adım: Açılan yayın sonuçlarında yazarın içinde birleşmiş olan size ait olan makaleleri seçerek … butonuna basarak “Request to remove documents from author” seçeneğini kullanınız ve bir önceki başlıkta yer alan 3, 4 ve 5. maddelerdeki şekilde adımları sırasıyla gerçekleştiriniz.