Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

Araştırmacı ID Oluşturma Rehberi: IYTE GCRIS

Bu rehber ORCID, Web of Science, ResearcherID, SCOPUS ID, Google Scholar ID oluşturmaya yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

IYTE GCRIS Hakkında

GCRIS, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü araştırma ekosistemi içindeki tüm araştırma çıktılarını aramaya ve keşfetmeye olanak sağlayan, bu çıktıları araştırmacılarla ilişkilendirerek farklı metriklerle ileri düzey raporlama sunabilen ve kurumsal stratejik kararlara destek veren bir araştırma ve performans değerlendirme bilgi sistemidir. Bunun yanında araştırma faaliyetleriyle ilgili her türlü akademik çıktıyı biraraya getiren, düzenleyen ve uzun dönemli koruma sağlayarak tüm bilim dünyası ile paylaşıma izin veren uluslararası standartlarda bir açık kurumsal akademik arşivdir.

Aynı zamanda Türkiye'nin ilk uluslararası standartlarda ilk Araştırma Bilgi Sistemidir. Enstitümüz, Teknopark İzmir bünyesindeki “Research Ecosystems” tarafından yapay zekâ destekli geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam etmekte olan “Araştırma Bilgi Sistemi GCRIS”i kullanan ilk üniversite olacak. GCRIS, İYTE’li araştırmacıların ve araştırma çıktılarının çok daha görünür olmasına katkı sağlayacak ve etkisini artıracak. Bu sistem, araştırma ve performans değerlendirme bilgi sistemi olmasının yanı sıra açık arşiv niteliğinde olan yeni bir sistemdir.

Erişim Adresi: https://gcris.iyte.edu.tr/

IYTE GCRIS Profiline Giriş Adımları

IYTE GCRIS Profiline giriş yapmak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

1. Adım: İYTE GCRIS adresine giriş yapıldıktan sonra ekranda sol üst kısımda yer alan Oturum Aç butonuna tıklanıp Grand Arşiv'im seçeneği seçilmelidir.

 

2. Adım: Ekrana iki seçenekten oluşan, kullanıcı adı ve şifre bilgisi soran bir sayfa gelecektir. İki seçenekten herhangi birisi kullanılarak profil sayfasına giriş yapılabilir. İki seçenek için de kullanıcı adı ve şifre bilgisi, enstitü e-posta adresi ve aynı e-postada kullanılan şifredir.

 

3. Adım: Grand Arşiv'im alanına tıklanıp aşağıdaki ekranda "Araştırmacı Profil Durumu" herkese açık olarak görüntülenmelidir. Herkese açık butonunun üstüne tıklanır.

 

4. Adım: Açılan ekranda "profilinizi görüntüleyin" seçeneği seçilir.

 

 

5. Adım: Daha sonra araştırmacı, profiline ait bilgilerin olduğu sayfaya yönlendirilir. Bu sayfada araştırmacıya ait temel bilgiler görüntülenebilir. Aynı zamanda araştırmacının bibliyometrik analizlerinin yanısıra GCRIS içerisindeki bilimsel çıktıları, atıf sayısı, alan ağırlıklı atıf etkisi (field weighted citation impact), yaptığı tez danışmanlıkları, yürüttüğü projeler, verdiği dersler, eğitim durumu ve biyografisi de yer alır.

 

IYTE GCRIS Profilini Düzenleme Adımları

Araştırmacıya ilişkin doldurulması gereken alanları içeren bir Araştırmacı Veri Formu açılır. Bu sayfada kırmızı etiketli alanlar doldurulması zorunlu alanlardır, metadata bağlantısı ile CERIF semantiğinden değerler almaktadır. Araştırmacının burada yapabileceği çeşitli düzenlemeler bulunmaktadır. Araştırmacı;

  • İsminin farklı yazımlarını,
  • Kurum, bölüm bilgilerini,
  • Kendisine ait web sitesi, e-posta adresi bilgilerini,
  • ORC-ID, Scopus Author ID, WoS Researcher ID ve Google Scholar bağlantısını,
  • Çalışmış olduğu kurumları,
  • Eğitim bilgilerini ,
  • Biyografisini ekleyip güncelleyebilir.

Burada doldurulacak her bir alan araştırmacı profilinin görünürlüğünü ve yayınların erişilebilirliğini artıracaktır; dolayısıyla yayınlara yapılacak atıfa ve kurumun görünürlüğüne katkı sağlayacaktır.

İlgili alanlardaki düzenleme ve eklemeler yapıldıktan sonra ekranın en alt sağında yer alan "Değişiklikleri Kaydet" butonu tıklanarak profilin güncellenmesi sağlanır.