Skip to Main Content

GCRIS : İYTE GCRIS

Bu rehber, İYTE'nin Kurumsal Akademik Arşiv ve Araştırma Bilgi Sistemi olan GCRIS hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.

İYTE GCRIS Tanıtım Videosu

İYTE GCRIS ve Araştırma Bilgi Yönetimi

İYTE GCRIS Hakkında

GCRIS, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü araştırma ekosistemi içindeki tüm araştırma çıktılarını aramaya ve keşfetmeye olanak sağlayan, bu çıktıları araştırmacılarla ilişkilendirerek farklı metriklerle ileri düzey raporlama sunabilen ve kurumsal stratejik kararlara destek veren bir araştırma ve performans değerlendirme bilgi sistemidir. Bunun yanında araştırma faaliyetleriyle ilgili her türlü akademik çıktıyı biraraya getiren, düzenleyen ve uzun dönemli koruma sağlayarak tüm bilim dünyası ile paylaşıma izin veren uluslararası standartlarda bir açık kurumsal akademik arşivdir.

Aynı zamanda Türkiye'nin ilk uluslararası standartlarda ilk Araştırma Bilgi Sistemidir. Enstitümüz, Teknopark İzmir bünyesindeki “Research Ecosystems” tarafından yapay zekâ destekli geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam etmekte olan “Araştırma Bilgi Sistemi GCRIS”i kullanan ilk üniversite olacak. GCRIS, İYTE’li araştırmacıların ve araştırma çıktılarının çok daha görünür olmasına katkı sağlayacak ve etkisini artıracak. Bu sistem, araştırma ve performans değerlendirme bilgi sistemi olmasının yanı sıra açık arşiv niteliğinde olan yeni bir sistemdir.

Erişim Adresi: https://gcris.iyte.edu.tr/