Skip to Main Content

GCRIS : İYTE GCRIS Araştırma Profili Hakkında

Bu rehber, İYTE'nin Kurumsal Akademik Arşiv ve Araştırma Bilgi Sistemi olan GCRIS hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.

GCRIS Araştırmacı Profiline Giriş Adımları

IYTE GCRIS Profiline giriş yapmak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

1. Adım: İYTE GCRIS adresine giriş yapıldıktan sonra ekranda sol üst kısımda yer alan Oturum Aç butonuna tıklanıp Grand Arşiv'im seçeneği seçilmelidir.

2. Adım: Ekrana iki seçenekten oluşan, kullanıcı adı ve şifre bilgisi soran bir sayfa gelecektir. İki seçenekten herhangi birisi kullanılarak profil sayfasına giriş yapılabilir. İki seçenek için de kullanıcı adı ve şifre bilgisi, enstitü e-posta adresi ve aynı e-postada kullanılan şifredir.

3. Adım: Grand Arşiv'im alanına tıklanıp aşağıdaki ekranda "Araştırmacı Profil Durumu" herkese açık olarak görüntülenmelidir. Herkese açık butonunun üstüne tıklanır.

4. Adım: Açılan ekranda "profilinizi görüntüleyin" seçeneği seçilir.

 

 

5. Adım: Daha sonra araştırmacı, profiline ait bilgilerin olduğu sayfaya yönlendirilir. Bu sayfada araştırmacıya ait temel bilgiler görüntülenebilir. Aynı zamanda araştırmacının bibliyometrik analizlerinin yanısıra GCRIS içerisindeki bilimsel çıktıları, atıf sayısı, alan ağırlıklı atıf etkisi (field weighted citation impact), yaptığı tez danışmanlıkları, yürüttüğü projeler, verdiği dersler, eğitim durumu ve biyografisi de yer alır.

 

GCRIS Araştırmacı Profili Düzenleme Adımları

Araştırmacıya ilişkin doldurulması gereken alanları içeren bir Araştırmacı Veri Formu açılır. Bu sayfada kırmızı etiketli alanlar doldurulması zorunlu alanlardır, metadata bağlantısı ile CERIF semantiğinden değerler almaktadır. Araştırmacının burada yapabileceği çeşitli düzenlemeler bulunmaktadır. Araştırmacı;

  • İsminin farklı yazımlarını,
  • Kurum, bölüm bilgilerini,
  • Kendisine ait web sitesi, e-posta adresi bilgilerini,
  • ORC-ID, Scopus Author ID, WoS Researcher ID ve Google Scholar bağlantısını,
  • Çalışmış olduğu kurumları,
  • Eğitim bilgilerini ,
  • Biyografisini ekleyip güncelleyebilir.

Burada doldurulacak her bir alan araştırmacı profilinin görünürlüğünü ve yayınların erişilebilirliğini artıracaktır; dolayısıyla yayınlara yapılacak atıfa ve kurumun görünürlüğüne katkı sağlayacaktır.

İlgili alanlardaki düzenleme ve eklemeler yapıldıktan sonra ekranın en alt sağında yer alan "Değişiklikleri Kaydet" butonu tıklanarak profilin güncellenmesi sağlanır.