Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

Araştırmacı ID Oluşturma Rehberi: IYTE GCRIS - Sıkça Sorulan Sorular

Bu rehber ORCID, Web of Science, ResearcherID, SCOPUS ID, Google Scholar ID oluşturmaya yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

IYTE GCRIS İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

 1. GCRIS Profilimde hangi alanları doldurmalıyım? 
  GCRIS Profilinizde isim varyantlarınızı, e-posta bilgilerinizi, ORC-ID numaranızı, SCOPUS ID'nizi, WoS Researcher ID'nizi, Google Scholar bağlantınızı, eğitimler ve biyografi alanlarını doldurmanız yeterlidir. 
 2. GCRIS Profilime İYTE öncesi hiçbir bilgi girişine iznim yok. Bu yüzden önceki kurumumdaki danışmanlık, dersler, birimler kısmı boş kalıyor. Bu durumda ne yapmalıyım?
  Bu tarz sistemler araştırmacıların mevcut kurumlarındaki akademik çıktılarını toplamak, düzenlemek ve uzun dönemli korumak amaçlı geliştiriliyor. IYTE GCRIS Araştırma Bilgi Sistemimizde de amaç, öncelikle Araştırmacılarımızın İYTE adresli çıktılarını toplamak ve bibliyometrik analizleri bunun üstünden yapmaktır. İYTE öncesindeki çıktılar için ise farklı indekslere erişim linkleri koyulmuştur.
 3. GCRIS Profilimde proje sayısında, İYTE adresli çıktı sayısında, tez danışmanlıklarında eksikler var. Ne yapmalıyım?
  Profilinizdeki yayın türlerinde eksiklikleri openaccess@iyte.edu.tr adresi aracılığıyla bize iletmeniz yeterli.
 4. Patentim mevcut. GCRIS Araştırma Bilgi Sistemine patentimin girilmesi için ne tür bilgiler gerekmektedir?
  Patentinizin patent sitesindeki bağlantısını openaccess@iyte.edu.tr adresi aracılığıyla bize iletmeniz yeterli.
 5. Yayınıma ait veri setleri mevcut. Ne yapmalıyım?
  Yayınınızı ve veri seti dosyalarını openaccess@iyte.edu.tr adresi aracılığıyla bize iletmeniz yeterli. Eğer yayınınız patent aşamasında ise, patent çıkıncaya kadar sadece üstveriyi koyarak, verilere ambargo uygulayabiliriz.
 6. GCRIS Profilime Google Scholar ID'mi eklemek istiyorum. Google Scholar ID'mi nasıl öğrenebilirim?
  Google Scholar olarak bir ID numarası değil, URL bağlantısı kullanılmaktadır. Yani GCRIS'te sizin profilinizde Bağlantılar kısmında, Google Scholar adres uzantısını kullanmak gerekiyor.
 7. Google Scholar bağlantımı GCRIS Profilime ekledim. Fakat profilimde Google Scholar bibliyometrik analizi görünmüyor. Neden ve ne yapmalıyım?
  Metrikler ile ilgili sorgular günlük olarak çalışacak şekilde ayarlanmıştır. Yapılan eklemeler sonrasında metrikler profilinize yansımıyorsa, bir gün sonra profilinize yansımaya başlayacaktır. 
 8. GCRIS Profilimdeki bilgiler hatalı. Ne yapmalıyım?
  Profilinizdeki hatalı alanları openaccess@iyte.edu.tr adresi aracılığıyla bize iletmeniz yeterli.
 9. Bana ait iki ayrı WoS Researcher ID bulunmakta. İki profili nasıl birleştirebilirim?

  Aşağıdaki linkte WoS'de dublike olan profillerle ilgili yapılması ve izlenmesi gereken adımlara ilişkin bilgi mevcut. Bu adımları izleyerek profillerinizi birleştirebilirsiniz.
  https://publons.freshdesk.com/support/solutions/articles/12000070900-i-have-a-duplicate-profile