Skip to Main Content

İYTE Kütüphanesi E-Bülten Ekim 2022: Yardım Masası: JoVE

Bilimsel Araştırmalara ve Eğitime Destek: JoVE

Dünyanın ilk ve tek video makale platformu olan, tüm koleksiyonlarına abone olduğumuz JoVE ile 15.000’den fazla bilimsel videoya erişebiliyoruz. Videolar hem bilimsel araştırmaları hem de eğitimi desteklemeyi ve hızlandırmayı amaçlamaktadır. Temel ve ileri düzeydeki kavramları ve yöntemleri, yeni deneysel araştırmaları ve daha fazlasını gösteren videolar ile JoVE kaynakları, sınıftan araştırma laboratuvarına kadar üretkenliği en üst düzeye çıkarılmasını sağlar.

Akademisyenlerin araştırmalarında kullanabilmesi için hazırlanmış videoların yer aldığı JoVE Research ve öğrencilerin eğitimi için hazırlanan ve konuları görsel olarak açıklayan videolardan oluşan JoVE Education paketleri bulunmaktadır.

JoVE Research 

JoVE Research paketinde farklı konu başlıkları ve içerikler bulunmaktadır. En güncel deneylerin videoları, temel teknikler ve altın standart protokoller ile JoVE Research, bilim insanlarının hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur.

Yeni bir teknik geliştirmek isteyen akademisyenler bu bölümlerdeki videoları izleyerek kendi deneylerini yapabilirler. Hakem heyeti tarafından onaylanan bilimsel araştırmalar, metin protokolünün yanı sıra beraberindeki bir videoyla birlikte yayınlanır.

JoVE Research Bilim İnsanı olarak size ne avantaj sağlar?
1. Tekrarlanabilirliği ve üretkenliği arttırmanıza yardımcı olur: JoVE videoları ile karmaşık bilimsel olayların ayrıntılarını kolayca farkedebilir ve süreci kendiniz hızlıca tekrar edebilirsiniz.
2. Zamandan, paradan ve kaynaklardan tasarruf etmenizi sağlar: Bir deneyi tekrarlamak veya yeni bir şey öğrenmek için gereken seyahate ve kaynaklara harcanan zamandan ve paradan tasarruf sağlayabilirsiniz.
3. Yeni laboratuvar üyelerinin daha hızlı eğitilmesine yardımcı olur: JoVE videoları, eski veya devam eden projeler üzerinde çalışan yeni araştırmacılar için tutarlı bir referans noktası sağlayarak işe başlama sürecini hızlandırır.
4. Yüksek seviyeli deneylere erişim ve fon sağlamak için daha donanımlı olma imkanı: JoVE kaynakları ile yeni teknikleri kolayca öğrenebilir ve araştırmalarınızı hızlandırabilirsiniz.

The JoVE Encyclopedia of Experiments, dünyadaki ilk ileri düzey araştırma deneylerinin çevrimiçi video ansiklopedisidir.
Teoriyi animasyonlarla görselleştirerek ve gerçek üniversite laboratuvarlarında kullanılan teknikleri gösterir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
                                         
                                               

JoVE Education

Research Education paketinde de farklı konu başlıkları ve içerikler bulunmaktadır. Akademisyenler bu içerikleri derslerinde eğitim amaçlı olarak kullanabilirler. 

JoVE Egitim videoları, karmaşık bilim konularının hızlı ve derinlemesine anlaşılmasını sağlayarak öğrenci performansını artırır. Ayrıca, laboratuvar protokollerini ve kavramlarını gösteren videolar, öğrencilerin laboratuvar derslerine hazırlanmasına yardımcı olur. Animasyonlu dersler ve gerçek deneylerin laboratuvar görüntüleri aracılığıyla temel kavramların ve laboratuvar tekniklerinin hızlı ve derinlemesine anlaşılmasını destekler.

Bilim, mühendislik ve tıp disiplinlerinde 2.000’den fazla konuda videolarla hem temel hem de ileri düzey bilim derslerinde öğretim üyelerini ve öğrencileri desteklemek için tasarlanmıştır.

JoVE Education videolarının çoğunda Türkçe dahil olmak üzere çeşitli dillerde metin çevirileri ve altyazıları bulunur. 

JoVE Core: Etkili birincil veya tamamlayıcı öğretim kaynakları olarak hizmet edebilecek giriş dersleri için ders videolarından olusmaktadir. Laboratuvar ortamlarında gerçekleştirilen deneylerin yüksek etkili animasyonları aracılığıyla temel kavramlar açıklar.

JoVE Science Education: İlgi çekici ve anlaşılması kolay görsellerle bilimsel deneylerin pratiğini ve teorisini açıklar.

JoVE Lab Manual: Hem eğitmenler hem de öğrenciler için ilgi çekici, kapsamlı ve müfredat odaklı videolar aracılığıyla lisans laboratuvar derslerini açıklar.

JoVE videolarının Cloud-LMS entegrasyonu

JoVE videoları çevrimiçi derslere entegre edilebilmektedir. JoVE'de quizler oluşturulabilmektedir. JoVE videolarının derslerde kullanılabilmesi için İYTE e-posta adresi ile JoVE hesabı oluşturulmasına ihtiyaç vardır.

Farklı platformlara entegrasyonun nasıl yapılacağı ile ilgili bilgilere ulaşmak için aşağıdaki linkten ulaşılabilir: https://www.jove.com/facultyresources/9

Syllabus Mapping: JoVE Kaynaklarının Ders Konularıyla Eşleştirilebilmesi

JoVE içeriğinin bir ders programı veya laboratuvar eğitim programıyla eşleştirilmesi hizmetidir.

JoVE tarafından talep eden her bir akademisyene özel olarak ders programlarına karşılık gelen JoVE videolarından oynatma listeleri (playlistler) oluşturulmaktadır.

JoVE içeriğinin ders programı ile eşleştirmenin faydaları:

Ders programlarına karşılık gelen JoVE videoları derslerde kullanılabilir. Bu şekilde;

Kolaylaştırılmış ders planlaması: Müfredatlara göre özelleştirilmiş kullanıma hazır oynatma listeleri sayesinde ilgili içeriği bulmak için zaman harcanması gerekmez.
● Tek bir listede bir araya getirilen müfredatla ilgili videolar, gerektiğinde videoları bulmayı kolaylaştırır.
● JoVE oynatma listeleri her öğrenme ortamında kullanılabilir; bir kez oluşturulduktan sonra yeniden kullanılabilirler.
●JoVE tarafından oluşturulan oynatma listeleri, akademisyenler ve laboratuvar eğitmenleri tarafından değiştirilebilir, güncellenebilir ve yeniden kullanılabilir.
Tüm JoVE syllabus mappingleri dijital oynatma listeleri olarak teslim edilir. Bu JoVE ile öğretimi, eğitimi ve araştırmayı kolaylaştırmanın en uygun ve kullanıcı dostu yoludur.

Oynatma listelerindeki metin etiketleri ile şunlar yapılabilir:
● Not ekleme
● İlgi çekici sınıf ödevleri oluşturma
● Eğitim programları için gereken denetim miktarını azaltma

Yaygın olarak öğretilen dersler ve çeşitli konuları kapsayan eğitim programları için önceden hazırlanmış oynatma listelerini incelemek için tıklayınız.

Kendi alanınızda İngilizcenizi geliştirin

JoVE videoları; özellikle hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler için hem İngilizcelerini geliştirebilmeleri hem de kendi bölümleri ile ilgili olan konuları hazırlık sınıfında öğrenmeye başlayabilmelerine olanak sağlar. 

Hazırlık sınıflarının İngilizce seviyelerini geliştirmeleri için konulara özel oynatma listeleri de oluşturulabilmektedir. Aşağıda örnekleri incelenebilir:
Hücre Yapısı ve Fonksiyonu
Hücre Döngüsü
Enerji
Atom ve Element

İYTE JoVE İşbirliği Anlaşması:

İYTE ile JoVE arasında ikili anlaşma imzalandı. Bu şekilde JoVE hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve daha çok akademisyen ve öğrencimiz tarafından yararlanması hedeflenmiştir.

İşbirliği yapılan konular:
• Karşılıklı resmi ziyaretler,
• İYTE dersleri ve laboratuvar eğitimleri ile eşlenmiş videolar,
• Hazırlık öğrencilerinin kendi alanlarında İngilizce seviyelerini geliştirmelerine yardımcı olacak oynatma listeleri,
• Web seminerleri ve ziyaretler,
• JoVE videolarının çevrimiçi derslere ve LMS'ye entegrasyonu,
• JoVE Hizmetleri hakkında periyodik olarak geri bildirim,
• Uygun ve karşılıklı çıkar olarak kabul edilebilecek diğer işbirlikleri,
• Müfredat haritasına göre dersler için müfredat haritalama ve oynatma listeleri oluşturma.

Bu anlaşma sayesinde, İYTE akademisyenleri ve öğrencileri, JoVE işbirliği ile bilimsel eğitim ve araştırmayı destekleyen ve hızlandıran, araştırma ve öğrenme çıktılarını artıran JoVE videolarından çok daha etkin ve verimli bir şekilde yararlanabilecekler.

JoVE Video