Skip to main content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

Academic Writing and Referencing Style: Turnitin

Arama

Google Scholar Search

Kütüphane Çalışma Saatleri

Pzt - Cuma  08:45 - 01:00
Cts - Paz12    :00 - 01:00

 

Turnitin Hakkında

turnitin ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

Turnitin OriginalityCheck, eğitimcilerin, öğrenci ödevlerini yanlış alıntılama ve olası intihale karşı sürekli olarak güncellenen veri tabanı ile karşılaştırarak kontrol etmelerini sağlar. Her bir Orijinallik Raporu, öğrencilerin akademik doğrulunu korumanın yanında aynı zamanda öğretmenlere öğrencilerine doğru alıntılama yapmayı öğretme fırsatı verir.

Turnitin'i kullanmaya başlamak için yapmanız gereken işlemler şu şekildedir: IYTE Kütüphanesi tarafından hesabınız tanımlandığında tarafınıza Turnitin "İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ" hesabına, hesap yöneticisi tarafından öğretmen olarak eklendiniz. içerikli bir ileti gönderilecektir. Bu iletiyi aldıktan sonra en geç 24 saat içerisinde iletiyle birlikte size gönderilen geçici hesap bilgileriyle  hesabınızı aktive etmeniz gerekmektedir. Hesap aktifleştirme işleminiz gerçekleştirmenizin ardından hesabınıza giriş yapacak ve adım adım başlangıç sürecinde olacaksınız, aynı zamanda şifrenizi ve kişisel bilgilerinizi değiştirme şansına da sahip olacaksınız. Sistem tarafından size gönderilen geçici şifrenin büyük küçük harfe duyarlı olduğunu ve şifrede Türkçe karakter kullanılmaması gerektiğini unutmayınız. Kopyalayarak doğrudan tarayıcınıza yapıştırmanızı tavsiye ederiz.

ÖNEMLİ NOT: Turnitin kullanımında yüklenen dokümanların yanlışlıkla havuza gönderilmesi ve kişinin kendi hesabından silmesinden dolayı sıkıntılar yaşanmaktadır (%100 benzerlik gibi). Hesaptan doküman silinse dahi havuzdan silinmemektedir. Dokümanın havuzdan silinmesini sağlamak için bir çok işlemin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle kendi hesabınızdan yüklediğiniz ve havuza gönderdiğiniz dokümanları library@iyte.edu.tr adresine bildirmeden silmemeniz  gerekmektedir. Hesaplardan silinen belgelerin tekrar bulunabilmesi mümkün değildir.

 

Turnitin Erişimi ve Kullanımı

Turnitin Erişim Linki: http://turnitin.com/tr/

Akademisyenler için Turnitin Kullanım Kılavuzu: https://drive.google.com/open?id=1uzX2Vf5gaTtjXbJbSZoojcKHHZfI0pN-

Turnitin Yardım Sayfası: http://turnitin.com/en_us/support/help-center​

Turnitin Kullanımı Hakkında Sorularınız için; library@iyte.edu.tr