Skip to Main Content

Yardım Masası: İntihal Tespit - Turnitin

Turnitin

2018 yılı itibariyle TÜBİTAK EKUAL (Elektronik Kaynkalar Ulusal Lisansı) kapsamında Turnitin intihal yazılımı tüm kurumların erişimine açılmış ve kamu  kaynaklarının efektif kullanımı açısından mevcut Urkund intihal yazılımı aboneliğimiz  sonlandırılarak  Turnitin’e geçilmiştir.

Turnitin OriginalityCheck, eğitimcilerin, öğrenci ödevlerini yanlış alıntılama ve olası intihale karşı sürekli olarak güncellenen veri tabanı ile karşılaştırarak kontrol etmelerini sağlar. Her bir orijinallik raporu, öğrencilerin akademik doğruluğunu korumanın yanında aynı zamanda öğretmenlere öğrencilerine doğru alıntılama yapmayı öğretme fırsatı verir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Turnitin Kullanımı Hakkında Önemli Bilgiler: 

 • İYTE  Kütüphanesi tarafından hesabınız tanımlandığında tarafınıza "Turnitin "İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ" hesabına, hesap yöneticisi tarafından öğretmen olarak eklendiniz." içerikli bir ileti gönderilecektir. Bu iletiyi aldıktan sonra en geç 24 saat içerisinde iletiyle birlikte size gönderilen geçici hesap bilgileriyle hesabınızı aktive etmeniz gerekmektedir. Hesap aktifleştirme işleminizi gerçekleştirmenizin ardından hesabınıza giriş yapacak ve adım adım başlangıç sürecinde olacaksınız, aynı zamanda şifrenizi ve kişisel bilgilerinizi değiştirme şansına da sahip olacaksınız. Sistem tarafından size gönderilen geçici şifrenin büyük küçük harfe duyarlı olduğunu ve şifrede Türkçe karakter kullanılmaması gerektiğini unutmayınız. Kopyalayarak doğrudan tarayıcınıza yapıştırmanızı tavsiye ederiz.
   
 • Turnitin sisteminde, sadece akademisyenler için hesap açılabilmekte, öğrencilere (lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri) hesap açılamamaktadır. Ancak, akademisyenler kendi hesaplarının altında oluşturdukları sınıflara öğrencileri için hesap ekleyebilirler. 
   
 • Kullanıcının, analiz yapmak üzere yüklediği dokümanını, Turnitin içerik havuzunda yer almasını engellemesi mümkündür. Varsayılan olarak dokümanlar içerik havuzuna gider. Ancak; ayarlardan, havuzda yer alınması istenmeyen dokümanlar için, “depo  yok” seçeneği işaretlenerek, içerik havuzunda yer almamaları sağlanabilir.
   
 • “Hızlı Gönder / Quick Submit” seçeneği seçilerek yapılan yüklemeler, otomatik olarak depoya gittiğinden bu seçeneğin kullanılmaması son derece önemlidir. Bu seçenek üzerinden yapılan yüklemeler, depoya gideceğinden aynı doküman tekrar yüklendiğinde %100'e yakın bir benzerlik çıkacaktır. Sorun yaşanmaması için bu konuya dikkat edilmesi son derece önemlidir.
   
 • Turnitin kullanımında, yüklenen dokümanların yanlışlıkla havuza gönderilmesi ve kullanıcının kendi hesabından ilgili çalışmayı silmesinden dolayı sıkıntılar yaşanmaktadır (%100 benzerlik gibi). Doküman kullanıcı tarafından hesaptan silinse dahi havuzdan silinmemektedir. Bu nedenle yüklenen ve havuza gönderilen dokümanların library@iyte.edu.tr adresine bildirilmeden SİLİNMEMESİ son derece önemlidir. Hesaplardan silinen belgelerin daha sonra Turnitin tarafından tespit edilerek, silinmesi maalesef mümkün değildir.