Skip to Main Content

Koronavirüs (COVID-19) Rehberi / Coronavirus (COVID-19) Guide: Siz Nerede Biz Orada

COVID-19 salgını sebebiyle eğitimi desteklemek amacıyla oluşturulmuştur. / It has been prepared to support education due to the COVID-19 outbreak.

E-Bültenimizin “Ekim 2020 Sizinleyiz” Sayısı Yayında

2009 yılından bu yana her eğitim - öğretim döneminin başında hazırladığımız e-bültenimizin “Ekim 2020: Sizinleyiz” sayısı yayında.

Bu sayımızın içeriğini COVID-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitim ihtiyaçlarına göre tamamen farklılaştırdık. Özellikle Enstitümüze yeni gelen öğrencilerimize bu süreçte yararlanabilecekleri kütüphane kaynaklarımız hakkında bilgi vermek ve aynı zamanda kütüphanemizi, hizmetlerimizi yakından tanıdıklarını düşündüğümüz öğrenci ve akademisyenlerimize hatırlatma yapmak istedik.

E-Bülten Erişim Adresi: https://libguides.iyte.edu.tr/sizinleyiz

E-bülten ile ilgili görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz library@iyte.edu.tr

 

İlk 3 Poster Arasındayız

Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi, içinde bulunduğumuz Pandemi sürecinde Türkiye’de ve dünyada üniversite kütüphanelerinin deneyimlerini ve stratejik eylemlerini bir araya getirecek, herkesin erişimine açık olan ulusal ve uluslararası bir sanal poster oturumu düzenlemiştir.

Kütüphanemizin bu süreçteki çalışmalarını tanıttığımız ve bu çalışmalara ilişkin düzenlediğimiz kullanıcı memnuniyet anketi sonuçlarını raporladığımız “Koronavirüs Sürecinde İYTE Kütüphanesi Hizmetleri ve Kullanıcı Memnuniyeti” başlıklı posterimiz, gelen posterler arasından aldığı yorumlar, içerik, tasarım gibi belirli kriterlere göre değerlendirilerek belirlenen etkinliğin en iyi 3 posteri arasına girmiştir.

Posteri detaylı incelemek için lütfen tıklayınız.

Haber linki için lütfen tıklayınız.

Tüm posterleri görüntülemek için tıklayınız.

undefined

Coronavirus (COVID-19) Sürecinde İYTE Kütüphanesi Hizmetleri Anketi / Survey on IZTECH Library Services in the COVID 19 Process

undefined

Coronavirus (COVID-19) nedeniyle uzaktan eğitim sürecinde İYTE Kütüphanesi olarak ihtiyaçlarınızı karşılama düzeyimizi ölçmek ve beklentilerinizi öğrenmek amacıyla hazırladığımız anketimize katılımınızı bekliyoruz. Anketimiz birkaç dakika içerisinde tamamlanabilmektedir. 

Anket Erişim Linki: 

http://www.surveey.com/SurveyStart.aspx?lang=1&surv=7da1aa9e8c6048bfb1004498feaf1563

undefined

Please complete the survey on IZTECH Library Services in the COVID19 Process. The purpose of this survey is to measure how well IZTECH library meets your needs and to learn your expectations from the library, during distance learning due to the COVID-19 pandemic. It is possible to complete the survey in a short time.

The Survey Access Link in English:

http://www.surveey.com/SurveyStart.aspx?lang=2&surv=7da1aa9e8c6048bfb1004498feaf1563

Cumhuriyet Gazetesi

Cumhuriyet gazetesine abonelik gerçekleştirilmiştir. 1930 yılından bugüne Cumhuriyet gazetesi ve eklerinde yayınlanan haber küpürlerine erişilebilir ve çevrimiçi olarak okuyabilirsiniz. Haber küpürlerini .pdf olarak library@iyte.edu.tr adresinden talep edebilirsiniz.

NOT: Tüm veritabanlarına kampüs dışından Ezproxy aracılığı ile Enstitü email adresiniz ve şifrenizle erişebilirsiniz.

E-Book Central (ProQuest)

Aboneliklerimiz arasında yer alan "Ebook Central" veri tabanından çeşitli disiplinlerde 209.574 elektronik kitaba tam metin erişilebilmektedir.  Bu kitaplar dışında Ebook Central'de 5 dakika boyunca inceleyebileceğiniz kitaplar da yer almaktadır. Sadece abone olduğumuz kitapları görmek istiyorsanız "Kütüphanenin aboneliği kapsamında" kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Kampüs dışından E-Book Central'e bağlandığınızda tüm cihazlardan abone olduğumuz kitaplara tam metin erişiminiz mümkün olacaktır. Ancak bilgisayar veya mobil cihazınıza kitap indirmek istediğinizde hesap bilgileriniz ile giriş yapmanız istenmektedir.

Kampüs dışında iken hesap oluşturmak için:

 1. E-Book Central'e kampüs dışı yöntemiyle bağlı olduğunuzdan emin olunuz.
 2. Sağ üst köşede bulunan "Sign in" (sayfa dili Türkçe seçili ise "Oturum Aç") linkine tıklayın. 
 3. Gelen sayfada "Create Account" (sayfa dili Türkçe seçili ise "Ebook Centra ne katıl") linkine tıklayın. 
 4. Enstitü email adresiniz ile hesabınızı oluşturun. 

E-Book Central'in kullanımı ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Türk Edebiyatı ve Dünya Edebiyatı - Sayısal Kitap

Türkçe dijital kütüphane veri tabanı olan Sayısal Kitap'ta yer alan Türk Edebiyatı ve Dünya Edebiyatı'ndan 1.139 kitaba abonelik gerçekleştirilmiştir.

Tüm e-kaynaklara olduğu gibi Sayısal Kitap'a da Veritabanları sayfasından erişebilirsiniz. Kampüs dışında iseniz; Sayısal Kitap başlığına tıkladığınızda gelen ara sayfada Enstitü email adresinizi ve şifrenizi yazarak kampüs dışından bağlanmış olursunuz. 

Sayısal Kitap'a bağlandığınızda aboneliğimiz kapsamında olan e-kitapları görmek için "Gelişmiş Arama" ya da "Tüm Kaynaklar" başlığına tıkladıktan sonra gelen sayfada “Kütüphanenizde mevcut” (aşağıdaki görselde 1 ile gösterilmiştir) seçeneğini tıklamanız gerekmektedir.

Sayısal Kitap platformundaki kitaplara herhangi bir bilgisayar veya mobil cihazlarınızdan ulaşabilir, sorgulama ve filtreleme seçenekleri ile kitap araması yaparak, çevrimiçi okuyabilirsiniz. Ayrıca "kaydol"a tıklayarak (aşağıdaki görselde 2 ile gösterilmiştir) hesap oluşturmak suretiyle kendi kitaplığınızı oluşturabilir ve okuduğunuz kitaplar içerisinde arama ve işaretleme yapabilir, kitapla ilgili not alma, atıf yapma, sosyal medyada bağlantı paylaşma gibi özellikleri kullanabilirsiniz.

Sayısal Kitap kullanım kılavuzu için tıklayınız.

IZTECH Digital Library (OverDrive)

Aboneliğimiz kapsamında RB Digital platformundan eriştiğimiz aşağıda isimleri yer alan dergiler OverDrive (İYTE Dijital Kütüphanesi) platformuna taşınmıştır. Platform değişikliğinden dolayı 2021 yılı sonuna kadar 3.300'ün üzerinde dergi de OverDrive platformundan erişimimize açık olacaktır. Dergi listesini görmek için tıklayınız.

 • a+u Architecture and Urbanism a+u 
 • Architectural Review Asia Pacific
 • Detail
 • Time Magazine International Edition
 • Topos 
 • Watercolor Artist 
OverDrive (İYTE Dijital Kütüphanesi) platformunda elektronik kitaplar, sesli kitaplar, videolar ve dergiler yer almaktadır. OverDrive platformunun yanı sıra bu kaynaklara hem mobil hem de internet sitesi üzerinden Libby aracılığıyla da erişilebilmektedir. 
OverDrive (İYTE Dijital Kütüphanesi) platformundan veya https://libbyapp.com/welcome adresinden bağlanılarak (Enstitü eposta adresi ve şifre) koleksiyonumuzda yer alan kaynaklar çevrim içi okunabilir veya ödünç alınabilir.
Libby kullanımı ile ilgili https://www.overdrive.com/apps/libby/ adresini ve broşürü inceleyebilirsiniz.

 

dMags - Dijital Dergi Mağazası

dMags Dijital Dergi Mağazası; telefon, tablet ya da masaüstü cihazlarından; bilim & teknoloji, yaşam, eğlence, kültür, sektörel, iş dünyası, sağlık, sanat, spor, ev dekorasyon, kadın, erkek, çocuk, seyahat, otomobil, yemek, hobi kategorilerinde 100'den fazla dergiyi haftalık veya aylık takip etme imkanı sunmaktadır.

Daha önce hesap oluşturduysanız oluşturmuş olduğunuz hesap bilgileri ile platforma kampüs dışından giriş yapabilirsiniz Hesabınız yoksa Enstitü email adresiniz ile hesap oluşturabilirsiniz.

Atlas, Chip, Ekonomist, Güncel Hukuk, Home Art, Leman erişilebilen dergilerden bazılarıdır.

dMags mobile: App Store ve Play Store üzerinden erişebileceğiniz “dMags Dergi Mağazası” uygulaması universal altyapısı ile telefon ve tabletlerinizde kullanılabilmektedir. 

Turcademy - Türkiye Akademik Yayınlar Platformu

Türkiye’de akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak akademik yayınları dijital olarak sunan TURCADEMY Türkiye Akademik Yayınlar Platformu veri tabanında Mühendislik, Doğa Bilimleri ve Yapı Kredi Yayınları paketlerine aboneliğimiz vardır.

Turcademy, Türkiye’deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla Informascope firması tarafından geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur. 

Onarchitecture

OnArchitecture video katalogları; dünya çapında önde gelen mimarlar (Frank O. Gehry, Robert Venturi, Denise Scott Brown, Moshe Safdie vb...) ile yapılan görüşmeleri, belli başlı eserler ve tesislerin kayıtlarını içermesinin yanı sıra mekanların kullanıcıları ile yapılan görüşmeleri de kapsamakdatır.

Akademisyenler için çağdaş bir kaynak olan OnArchitecture, eğitim çalışmalarının arttırılması, müfredat ve metodoloji geliştirilmesinde araç niteliğindedir. Öğrencilerin ise girişimciliğinin artmasına, kendi kendine öğrenmesine, eleştirel düşünme ve global bakış açısı geliştirmesine yardımcı olmaktadır.

Mobil araçlarınızdan kullanmanız mümkündür. Broşüre erişmek için TIKLAYINIZ.

Kütüphane Çalışma Saatleri

Kütüphane çalışma saatleri 21.10.2020 tarihinden itibaren güncellenmiştir. Ayrıca kütüphane içerisinde bulunan kantin de açık olacaktır.

Hafta içi: 08:45 - 19:00
Hafta sonu: Kapalı

Ödünç Alınan Kitapların İade Tarihi

                                  Koronavirüs (COVID 19) salgını sebebiyle Enstitümüzde eğitime ara verilmesi nedeniyle Kütüphanemizden ödünç alınan kitapların iade tarihi 5 Ekim 2021 olarak güncellenmiştir.

Cezaların Online Olarak Ödenebilmesi

Kütüphaneden ödünç alınıp süresinde iade edilmeyen materyaller için uygulanan cezaların ödeme işlemleri artık online olarak da yapılabilecektir.

Ödemenin açıklama kısmına "kütüphane ceza ödeme" işlemi olduğu belirtilerek TC kimlik no, isim ve soyad yazılıp aşağıdaki iban numarasına ödeme yapılabilir. Ödeme yapıldıktan sonra ödeme dekontunun library@iyte.edu.tr mail adresine gönderilmesi gerekmektedir.

İYTE Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı
Halkbank Urla Şubesi
IBAN: TR41 0001 2009 7130 0006 0000 07

Normalleşme Süreci Kapsamında İYTE Kütüphanesi Kullanıma Açılıyor

Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte ilk etapta 02 Haziran 2020, Salı günü Ödünç/İade hizmetlerinin yanı sıra Kütüphane Süreli Yayınlar Salonumuz kullanımınıza açılmıştır.

undefined

ORCID - Araştırmacı Kimlik Tanımlama Hakkında

undefined

YÖK Yürütme Kurulu, 13.05.2020 tarihli (Oturum No: 30) toplantısında; lisansüstü tezler ile makale, kongre ve sempozyum bildirileri, kitap ve her türlü bilimsel yayınların takibinde öğretim elemanları ile tezli lisansüstü öğretim programlarına kayıtlı öğrencileri ORCID (Open Researcher and Contributor ID) kullanmalarının zorunlu tutulması kararlaştırmıştır. Akademisyenler ve lisansüstü öğrencilerin 31.07.2020 tarihine kadar ORCID numarası almaları gerekmektektedir. 

Gerek ORCID ID alınmasına yardımcı olmak gerekse çalışmalarınızı ORCID altında birleştirebilmeniz için hazırladığımız rehbere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://libguides.iyte.edu.tr/orcid

YÖK tarafından hazırlanan yardım dokümanına erişmek için TIKLAYINIZ.

Kampüs Dışı Erişim

Kampüs içinden erişebildiğiniz tüm elektronik kaynaklarımıza kampüs dışından da aşağıdaki yöntemlerden birini seçerek erişebilirsiniz. 

 1. Enstitü e-mail adresiniz ve şifrenizi yazarak EzProxy aracılığı ile
 2. Proxy ayarları yaparak: Explorer, firefox ve chrome için proxy ayarının nasıl yapılacağına dair bilgilere ulaşmak için tıklayınız.
Veri tabanları ve elektronik dergilere ilgili tüm soru ve taleplerinizi library[at]iyte.edu.tr adresine iletebilirsiniz.
Kurumumuz tarafından erişime sunulan tüm veri tabanlarına ulaşmak için tıklayınız.

BrowZine Library

BrowZine'i kullanarak, bilgisayarınızdan, tablet ya da akıllı telefonlarınızdan kütüphanemizin abone olduğu tam metin dergileri kolayca keşfedebilir, okuyabilir ve alanınızda önemli dergileri takip edebilirsiniz. Browzin'e web için kampüs içinden http://browzine.com/libraries/712/subjects linki aracılığı ile otomatik olarak, kampüs dışından ise bağlandıktan sonra "IZTECH Library" i seçerek erişebilirsiniz. Konu başlıklarına göre dergileri görebilir veya dergi ismine, konusuna, ISSN'e göre arama yapabilirsiniz.

Neler Yapabilirsiniz?

 • Binlerce bilimsel dergiyi tablet cihazlar için optimize edilmiş bir şekilde kolayca okuyabilirsiniz.
 • Favori dergileriniz için kişisel kitaplığınızı oluşturabilirsiniz
 • Derginin yeni edisyonu yayınlandığında uyarı gelmesini sağlayabilirsiniz
 • Kolayca EndNote, Zotero, Mendeley vb. servislere kaydedebilirsiniz
 • Email gönderebilirsiniz
 • Tablet ya da akıllı telefonlara indirebilir ve çevrimdışı okuyabilirsiniz
 •  iAnnotate ve DropBox dahil olmak üzere diğer pekçok uygulamada açabilirsiniz
 • Atıfları ve yorumlarınızı Twitter veya Facebook üzerinden paylaşabilirsiniz

Bilgisayarınızdan kullanmak için: http://browzine.com/libraries/712/subjects

Tablet ya da akıllı telefonlarınıza indirmek için:

Download BrowZine on iTunes App Store Download BrowZine on Google Play Store Download BrowZine on Amazon App Store
All iPads, iPhones ve iPod Touches with iOS v7.x+ Android Tablets with OS v4.0+  Kindle Fire HD Tablets
 


Kullanıma İlişkin Ayrıntılı Bilgi (İngilizce): http://libguides.iyte.edu.tr/c.php?g=368970
Kullanıma İlişkin Ayrıntılı Bilgi (​Türkçe)
http://libguides.iyte.edu.tr/c.php?g=675190&p=4805965

Vidobu

"Vidobu Online Video Eğitim" ile; Kişisel Gelişim, Mesleki Gelişim, Bilişim Teknolojileri, Fotoğrafçılık, İngilizce, Grafik Tasarım, Web Tasarım, Programlama, 3D Animasyon ve Video Düzenleme kategorilerinde; video anlatımlarıyla uzmanlardan eğitim alarak, kendinize yeni bir şeyler katabilirsiniz.

Kendinizi geliştirmek istediğiniz konuyu, uzman eğitmenler tarafından hazırlanan video eğitimler ile öğrenebilirsiniz. Videolarda kaldığınız yerleri kişisel olarak takip etmek için hesap oluşturabilirsiniz. 

Vidobu'nun önemli özellikleri:

 • 7/24 izle. Öğren. : İstediğin zaman, istediğin yerden izleyebilirsin. 
 • Sertifika: Tamamladığın eğitimlere ait alacağın katılım sertifikası ile eğitimlerini belgele.
 • Uzman Eğitmenler: Sektörden özenle seçilen alanında uzman eğitmenlerle en iyi içeriği izle.
 • Sürekli Güncel: Bilişim dünyasının hızına ayak uydurabilmen için, sürekli güncellenen içerikler.
 • Kontrol Paneli: Sisteme giriş yaptıktan sonra; en son izlediğin eğitimler, kazandığın sertifikalar gibi bilgilere kolay erişim.
 • Tüm Platformlardan Erişim: Hem bilgisayarından, hem de tablet ve mobil cihazlarından izle.
 • HD Kalitesinde: Tüm videoları HD kalitesinde izle. Eğitimlerdeki en ince ayrıntıları bile kaçırma.
 • Örnek Dosyalar: İzlediğin videolarda anlatılan örnekleri bilgisayarına indirip birebir çalış.
 • Her Seviyede Eğitimler: Yeni başlayanlardan, profesyonel düzeyde kullanıcılara kadar herkese hitap eden geniş eğitim içeriği.

 

 

JoVE

Video tabanlı ilk hakemli bilim dergisi olan JoVE koleksiyonlarından yeni konu başlıklarına abonelik gerçekleştirilmiştir. Abone olduğumuz tüm başlıklara ilişkin bilgiler aşağıda yer almaktadır:

JoVE Video Journal (Research): Akademisyenlerin araştırmalarında kullanabilmesi için hazırlanmış videolardan oluşmaktadır. Yeni bir teknik geliştirmek isteyen akademisyenler bu bölümlerdeki videoları izleyerek kendi deneylerini yapabilirler. Abone olduğumuz başlıklar:

 • Biology 
 • Bioengineering 
 • Chemistry 
 • Engineering 
 • Immunology and Infection 
 • Neuroscience 
 • Biochemistry

JoVE Science Education (Education): Öğrenci eğitimi için hazırlanan ve konuları görsel olarak açıklayan videolardan oluşmaktadır. Akademisyenler bu içerikleri derslerinde eğitim amaçlı olarak kullanabilirler. Tüm videolarda Türkce altyazı seçenegi mevcuttur. Abone olduğumuz başlıklar:

 • Basic Biology
 • Chemistry
 • Core Biology
 • Engineering
 • Physics

JoVE Lab Manual: Lab Manual Chemistry ve Lab Manual Biology. 

Total Materia Erişimi Hakkında

Aboneliklerimiz arasında bulunan geniş kapsamlı malzeme veri tabanı Total Materia'ya gerek kampüs içinden gerekse kampüs dışından erişmek için hesap oluşturmanız gerekmektedir. 

 • İYTE email adesinizle bir defaya mahsus REGISTER seçeneği ile kayıt oluşturun.
 • Email adresinize gelecek olan şife ve giriş bilgileriyle giriş yapabilirsiniz.

Total Materia hakkında detaylı bilgilye ulaşmak için tıklayınız.

DSpace@IZTECH - İYTE Akademik Arşiv Sistemi

DSpace@IZTECH, İYTE bünyesinde üretilen kitap, makale, tez, bildiri, rapor gibi tüm akademik kaynakları uluslararası standartlarda dijital ortamda depolayan ve aynı zamanda bu yayınların etkisini artırmak için telif haklarına uygun olarak Açık Erişime sunan bir akademik arşiv sistemidir. DSpace@IZTECH bünyesinde şu anda 5823 yayın bulunmaktadır.

 

 

 

 

BookMyne

BookMyne uygulaması ile kütüphane kaynaklarına mobil cihazlarınız üzerinden erişim imkânı sağlayabilirsiniz.