Skip to main content

Koronavirüs (COVID-19) Rehberi / Coronavirus (COVID-19) Guide: Siz Nerede Biz Orada

COVID-19 salgını sebebiyle eğitimi desteklemek amacıyla oluşturulmuştur. / It has been prepared to support education due to the COVID-19 outbreak.

İlk 3 Poster Arasındayız

Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi, içinde bulunduğumuz Pandemi sürecinde Türkiye’de ve dünyada üniversite kütüphanelerinin deneyimlerini ve stratejik eylemlerini bir araya getirecek, herkesin erişimine açık olan ulusal ve uluslararası bir sanal poster oturumu düzenlemiştir.

Kütüphanemizin bu süreçteki çalışmalarını tanıttığımız ve bu çalışmalara ilişkin düzenlediğimiz kullanıcı memnuniyet anketi sonuçlarını raporladığımız “Koronavirüs Sürecinde İYTE Kütüphanesi Hizmetleri ve Kullanıcı Memnuniyeti” başlıklı posterimiz, gelen posterler arasından aldığı yorumlar, içerik, tasarım gibi belirli kriterlere göre değerlendirilerek belirlenen etkinliğin en iyi 3 posteri arasına girmiştir.

Posteri detaylı incelemek için lütfen tıklayınız.

Haber linki için lütfen tıklayınız.

Tüm posterleri görüntülemek için tıklayınız.

undefined

Coronavirus (COVID-19) Sürecinde İYTE Kütüphanesi Hizmetleri Anketi / Survey on IZTECH Library Services in the COVID 19 Process

undefined

Coronavirus (COVID-19) nedeniyle uzaktan eğitim sürecinde İYTE Kütüphanesi olarak ihtiyaçlarınızı karşılama düzeyimizi ölçmek ve beklentilerinizi öğrenmek amacıyla hazırladığımız anketimize katılımınızı bekliyoruz. Anketimiz birkaç dakika içerisinde tamamlanabilmektedir. 

Anket Erişim Linki: 

http://www.surveey.com/SurveyStart.aspx?lang=1&surv=7da1aa9e8c6048bfb1004498feaf1563

undefined

Please complete the survey on IZTECH Library Services in the COVID19 Process. The purpose of this survey is to measure how well IZTECH library meets your needs and to learn your expectations from the library, during distance learning due to the COVID-19 pandemic. It is possible to complete the survey in a short time.

The Survey Access Link in English:

http://www.surveey.com/SurveyStart.aspx?lang=2&surv=7da1aa9e8c6048bfb1004498feaf1563

E-Book Central (ProQuest)

Aboneliklerimiz arasında yer alan "Ebook Central" veri tabanından çeşitli disiplinlerde 209.574 elektronik kitaba tam metin erişilebilmektedir.  Bu kitaplar dışında Ebook Central'de 5 dakika boyunca inceleyebileceğiniz kitaplar da yer almaktadır. Sadece abone olduğumuz kitapları görmek istiyorsanız "Kütüphanenin aboneliği kapsamında" kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.

Kampüs dışından E-Book Central'e bağlandığınızda tüm cihazlardan abone olduğumuz kitaplara tam metin erişiminiz mümkün olacaktır. Ancak bilgisayar veya mobil cihazınıza kitap indirmek istediğinizde hesap bilgileriniz ile giriş yapmanız istenmektedir.

Kampüs dışında iken hesap oluşturmak için:

 1. E-Book Central'e kampüs dışı yöntemiyle bağlı olduğunuzdan emin olunuz.
 2. Sağ üst köşede bulunan "Sign in" (sayfa dili Türkçe seçili ise "Oturum Aç") linkine tıklayın. 
 3. Gelen sayfada "Create Account" (sayfa dili Türkçe seçili ise "Ebook Centra ne katıl") linkine tıklayın. 
 4. Enstitü email adresiniz ile hesabınızı oluşturun. 

E-Book Central'in kullanımı ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Zinio (RBdigital Magazines)

Aboneliklerimiz arasında bulunan Zinio (RBdigital Magazines) veri tabanından aşağıdaki dergilerin belirtilen tarih aralıklarındaki sayılarına erişebileceğinizi biliyor musunuz? Tek yapmanız gereken veritabanları altından Zinio (RBdigital Magazines) e tıklayarak İYTE e-mail adresinizle bir hesap oluşturmak. Oluşturmuş olduğunuz hesap bilgilerinizle kampüs dışından da erişebilirsiniz.

Kampüs dışından hesap oluşturmak için; öncelikle kampüs dışı erişim yöntemiyle Zinio (RBdigital Magazines) e bağlanmalısınız. Gelen sayfada "Register" linkine tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.

RBdigital (zinio) kütüphanemiz tarafından abone olunan dergileri; masaüstü bilgisayarlarınız, mobil cihazlarınız veya uygulamar aracılığı ile her zaman her yerden renkli olarak okuma imkanı sunar.

 • Çevrimiçi Okuma: Bilgisayarlar ve mobil cihazlarınızdaki tarayıcılarınızdan dergileri anında çevrimiçi okuyabilirsiniz.
 • Mobil Ugulamaları: iOS (Apple®), Android™, ve Kindle Fire™/HD/HDX dahil günümüz mobil cihazlarının %95'ine dergileri indirip okuyabilirsiniz.
 • Kolay tarama: En yeni sayıya, anahtar kelimeye, türüne, diline göre tarama imkanı sunar.
 • Okumak için 2 yol: Bilgisayarınız veya mobil tarayıcınızdan anında okuyabilir veya mobile uygulamalar aracılığı ile istediğiniz dergiyi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
 • Faydalı Bildirimler: Favori dergileriniz ile ilgili haftalık e-posta hatırlatıcılar için kaydolabilirsiniz.
Dergi Adı Erişim Başlangıç Erişim Son
a+u Architecture and Urbanism a+u  2019 Ocak Güncel sayılarına erişilebilmektedir.
Architectural Review Asia Pacific 2018 Kasım Güncel sayılarına erişilebilmektedir.
Detail 2019 Ocak Güncel sayılarına erişilebilmektedir.
Domus  2018 Kasım Güncel sayılarına erişilebilmektedir.
El Croquis  2018 Ağustos Güncel sayılarına erişilebilmektedir.
Time Magazine International Edition 2018 Aralık Güncel sayılarına erişilebilmektedir.
Topos  2018 Aralık Güncel sayılarına erişilebilmektedir.

Watercolor Artist 

2019 Ocak Güncel sayılarına erişilebilmektedir.
All About History  2018 Şubat 2019 Mayıs
AppleMagazine  2018 Ocak 2019 Ocak
The Big Issue 2018 Ocak 2019 Ocak
Gamesmaster  2018 Ocak 2018 Aralık
IT for Business  2017 Aralık 2018 Haziran
Love Patchwork & Quilting 2018 Nisan 2019 Nisan
New York Review of Books 2018 Ocak 2019 Şubat
Reader's Digest  2017 Aralık 2019 Ocak

dMags - Dijital Dergi Mağazası

dMags Dijital Dergi Mağazası; telefon, tablet ya da masaüstü cihazlarından; bilim & teknoloji, yaşam, eğlence, kültür, sektörel, iş dünyası, sağlık, sanat, spor, ev dekorasyon, kadın, erkek, çocuk, seyahat, otomobil, yemek, hobi kategorilerinde 100'den fazla dergiyi haftalık veya aylık takip etme imkanı sunmaktadır.

Daha önce hesap oluşturduysanız oluşturmuş olduğunuz hesap bilgileri ile platforma kampüs dışından giriş yapabilirsiniz Hesabınız yoksa Enstitü email adresiniz ile hesap oluşturabilirsiniz.

Atlas, Chip, Ekonomist, Güncel Hukuk, Home Art, Leman erişilebilen dergilerden bazılarıdır.

dMags mobile: App Store ve Play Store üzerinden erişebileceğiniz “dMags Dergi Mağazası” uygulaması universal altyapısı ile telefon ve tabletlerinizde kullanılabilmektedir. 

Turcademy - Türkiye Akademik Yayınlar Platformu

Türkiye’de akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak akademik yayınları dijital olarak sunan TURCADEMY Türkiye Akademik Yayınlar Platformu veri tabanında Mühendislik ve Doğa Bilimleri paketlerine aboneliğimiz vardır.

Turcademy, Türkiye’deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla Informascope firması tarafından geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur. 

Onarchitecture

OnArchitecture video katalogları; dünya çapında önde gelen mimarlar (Frank O. Gehry, Robert Venturi, Denise Scott Brown, Moshe Safdie vb...) ile yapılan görüşmeleri, belli başlı eserler ve tesislerin kayıtlarını içermesinin yanı sıra mekanların kullanıcıları ile yapılan görüşmeleri de kapsamakdatır.

Akademisyenler için çağdaş bir kaynak olan OnArchitecture, eğitim çalışmalarının arttırılması, müfredat ve metodoloji geliştirilmesinde araç niteliğindedir. Öğrencilerin ise girişimciliğinin artmasına, kendi kendine öğrenmesine, eleştirel düşünme ve global bakış açısı geliştirmesine yardımcı olmaktadır.

Mobil araçlarınızdan kullanmanız mümkündür. Broşüre erişmek için TIKLAYINIZ.

Total Materia Erişimi Hakkında

Aboneliklerimiz arasında bulunan geniş kapsamlı malzeme veri tabanı Total Materia'ya gerek kampüs içinden gerekse kampüs dışından erişmek için hesap oluşturmanız gerekmektedir. 

 • İYTE email adesinizle bir defaya mahsus REGISTER seçeneği ile kayıt oluşturun.
 • Email adresinize gelecek olan şife ve giriş bilgileriyle giriş yapabilirsiniz.

Total Materia hakkında detaylı bilgilye ulaşmak için tıklayınız.

Ödünç Alınan Kitapların İade Tarihi

                                  Koronavirüs (COVID 19) salgını sebebiyle Enstitümüzde eğitime ara verilmesi nedeniyle Kütüphanemizden ödünç alınan kitapların iade tarihi 30 Eylül 2020 olarak güncellenmiştir.

Normalleşme Süreci Kapsamında İYTE Kütüphanesi Kullanıma Açılıyor

Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte ilk etapta 02 Haziran 2020, Salı günü itibariyle Ödünç/İade hizmetlerinin yanı sıra Kütüphane Süreli Yayınlar Salonumuz kullanımınıza açılacaktır.

undefined

ORCID - Araştırmacı Kimlik Tanımlama Hakkında

undefined

YÖK Yürütme Kurulu, 13.05.2020 tarihli (Oturum No: 30) toplantısında; lisansüstü tezler ile makale, kongre ve sempozyum bildirileri, kitap ve her türlü bilimsel yayınların takibinde öğretim elemanları ile tezli lisansüstü öğretim programlarına kayıtlı öğrencileri ORCID (Open Researcher and Contributor ID) kullanmalarının zorunlu tutulması kararlaştırmıştır. Akademisyenler ve lisansüstü öğrencilerin 31.07.2020 tarihine kadar ORCID numarası almaları gerekmektektedir. 

Gerek ORCID ID alınmasına yardımcı olmak gerekse çalışmalarınızı ORCID altında birleştirebilmeniz için hazırladığımız rehbere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://libguides.iyte.edu.tr/orcid

YÖK tarafından hazırlanan yardım dokümanına erişmek için TIKLAYINIZ.

Kampüs Dışı Erişim

Kampüs içinden erişebildiğiniz tüm elektronik kaynaklarımıza kampüs dışından da aşağıdaki yöntemlerden birini seçerek erişebilirsiniz. 

 1. Enstitü e-mail adresiniz ve şifrenizi yazarak EzProxy aracılığı ile
 2. Proxy ayarları yaparak: Explorer, firefox ve chrome için proxy ayarının nasıl yapılacağına dair bilgilere ulaşmak için tıklayınız.
Veri tabanları ve elektronik dergilere ilgili tüm soru ve taleplerinizi library[at]iyte.edu.tr adresine iletebilirsiniz.
Kurumumuz tarafından erişime sunulan tüm veri tabanlarına ulaşmak için tıklayınız.

BrowZine Library

BrowZine'i kullanarak, bilgisayarınızdan, tablet ya da akıllı telefonlarınızdan kütüphanemizin abone olduğu tam metin dergileri kolayca keşfedebilir, okuyabilir ve alanınızda önemli dergileri takip edebilirsiniz. Browzin'e web için kampüs içinden http://browzine.com/libraries/712/subjects linki aracılığı ile otomatik olarak, kampüs dışından ise bağlandıktan sonra "IZTECH Library" i seçerek erişebilirsiniz. Konu başlıklarına göre dergileri görebilir veya dergi ismine, konusuna, ISSN'e göre arama yapabilirsiniz.

Neler Yapabilirsiniz?

 • Binlerce bilimsel dergiyi tablet cihazlar için optimize edilmiş bir şekilde kolayca okuyabilirsiniz.
 • Favori dergileriniz için kişisel kitaplığınızı oluşturabilirsiniz
 • Derginin yeni edisyonu yayınlandığında uyarı gelmesini sağlayabilirsiniz
 • Kolayca EndNote, Zotero, Mendeley vb. servislere kaydedebilirsiniz
 • Email gönderebilirsiniz
 • Tablet ya da akıllı telefonlara indirebilir ve çevrimdışı okuyabilirsiniz
 •  iAnnotate ve DropBox dahil olmak üzere diğer pekçok uygulamada açabilirsiniz
 • Atıfları ve yorumlarınızı Twitter veya Facebook üzerinden paylaşabilirsiniz

Bilgisayarınızdan kullanmak için: http://browzine.com/libraries/712/subjects

Tablet ya da akıllı telefonlarınıza indirmek için:

Download BrowZine on iTunes App Store Download BrowZine on Google Play Store Download BrowZine on Amazon App Store
All iPads, iPhones ve iPod Touches with iOS v7.x+ Android Tablets with OS v4.0+  Kindle Fire HD Tablets
 


Kullanıma İlişkin Ayrıntılı Bilgi (İngilizce): http://libguides.iyte.edu.tr/c.php?g=368970
Kullanıma İlişkin Ayrıntılı Bilgi (​Türkçe)
http://libguides.iyte.edu.tr/c.php?g=675190&p=4805965

Vidobu

"Vidobu Online Video Eğitim" ile; Kişisel Gelişim, Mesleki Gelişim, Bilişim Teknolojileri, Fotoğrafçılık, İngilizce, Grafik Tasarım, Web Tasarım, Programlama, 3D Animasyon ve Video Düzenleme kategorilerinde; video anlatımlarıyla uzmanlardan eğitim alarak, kendinize yeni bir şeyler katabilirsiniz.

Kendinizi geliştirmek istediğiniz konuyu, uzman eğitmenler tarafından hazırlanan video eğitimler ile öğrenebilirsiniz. Videolarda kaldığınız yerleri kişisel olarak takip etmek için hesap oluşturabilirsiniz. 

Vidobu'nun önemli özellikleri:

 • 7/24 izle. Öğren. : İstediğin zaman, istediğin yerden izleyebilirsin. 
 • Sertifika: Tamamladığın eğitimlere ait alacağın katılım sertifikası ile eğitimlerini belgele.
 • Uzman Eğitmenler: Sektörden özenle seçilen alanında uzman eğitmenlerle en iyi içeriği izle.
 • Sürekli Güncel: Bilişim dünyasının hızına ayak uydurabilmen için, sürekli güncellenen içerikler.
 • Kontrol Paneli: Sisteme giriş yaptıktan sonra; en son izlediğin eğitimler, kazandığın sertifikalar gibi bilgilere kolay erişim.
 • Tüm Platformlardan Erişim: Hem bilgisayarından, hem de tablet ve mobil cihazlarından izle.
 • HD Kalitesinde: Tüm videoları HD kalitesinde izle. Eğitimlerdeki en ince ayrıntıları bile kaçırma.
 • Örnek Dosyalar: İzlediğin videolarda anlatılan örnekleri bilgisayarına indirip birebir çalış.
 • Her Seviyede Eğitimler: Yeni başlayanlardan, profesyonel düzeyde kullanıcılara kadar herkese hitap eden geniş eğitim içeriği.

 

 

JoVE


Video tabanlı ilk hakemli bilim dergisi olan JoVE'nin, JoVE Video Journal ve JoVE Science Education koleksiyonlarından aşağıda yer alan konu başlıklarına aboneliklerimiz vardır.

JoVE Video Journal, PubMed’de indekslenen ve video yöntemlerini içeren önde gelen hakemli bir dergidir. Dergi, bilimsel tekrarlanabilirliği ve üretkenliği arttırmak için detaylı metin protokolleri ile deneysel teknikleri görsel bir formatta yayınlar. Derginin  

JoVE Video Journal koleksiyonundan abone olduğumuz konu başlıkları:

 • JoVE Behavior 
 • JoVE Biology
 • JoVE Bioengineering
 • JoVE Chemistry
 • JoVE Engineering
 • JoVE Neuroscience

JoVE Science Education, basit ve anlaşılması kolay videolarıyla bilimsel temelleri öğretmeye adanmış bir video kütüphanesidir.

JoVE Science Education koleksiyonunda abone olduğumuz konu başlıkları:

 • Basic Biology
 • Chemistry
 • Engineering

DSpace@IZTECH - İYTE Akademik Arşiv Sistemi

DSpace@IZTECH, İYTE bünyesinde üretilen kitap, makale, tez, bildiri, rapor gibi tüm akademik kaynakları uluslararası standartlarda dijital ortamda depolayan ve aynı zamanda bu yayınların etkisini artırmak için telif haklarına uygun olarak Açık Erişime sunan bir akademik arşiv sistemidir. DSpace@IZTECH bünyesinde şu anda 5823 yayın bulunmaktadır.

 

 

 

 

BookMyne

BookMyne uygulaması ile kütüphane kaynaklarına mobil cihazlarınız üzerinden erişim imkânı sağlayabilirsiniz.