Skip to Main Content

İYTE Kütüphanesi E-Bülten Şubat 2019: Bir Kitap Önerimiz

Düğümlere Üfleyen Kadınlar

Düğümlere Üfleyen Kadınlar

Yazarı: Ece Temelkuran

Tür: Roman

Yayınevi: Everest Yayınları

Yayın Yeri: İstanbul

Yayın Yılı: 2013

Sayfa Sayısı: 471

ISBN:
 9786051416069                                 

Arka Kapak: 

Bir kadının kalbini fena kırmış bir adam...

O adamı öldürmek için çölü geçmeyi göze almış dört kadın... Düğümlere Üfleyen Kadınlar bu yolculuğun romanı. Ne kadar sevilse de tamir olmayan o yaralı coğrafyada, Ortadoğu'da geçiyor. Saraylar devrilip, meydanlar dolarken sorular kalıyor geriye. Her yola en az bir soruyla çıkılır çünkü: Bir kadın ya da bir ülke nasıl sevilir sahiden?

"Amira, bize kadınları nasıl seveceğimizi anlatan bir kitap lazım. Yoksa hep böyle şapşal ve kavruk kalacağız. Bize kadınların nefesini genişletecek, o nefesin rüzgârına yelken açmamızı öğretecek bir kitap lazım. Yoksa biz ne kadar sevilsek tamir olmayız." 
(Tanıtım Bülteninden)

-----

İlginç yaşamları, sırları olan Ortadoğulu dört kadın; Mısırlı akademisyen Maryam, Tunuslu dansçı Amira, bir Türk gazeteci ve Madam Lilla'nın yolları bir gece Tunus'ta kesişir ve birlikte bir yolculuğa çıkarlar. Libya, Mısır ve Lübnan'ı kapsayan bu macera dolu, tehlikeli yolculukta hem birbirlerini daha yakından tanıyacaklar hem de kendi içlerine sarsıcı yolculuklar yaparak kendilerini keşfedecekler. Kahramanları güçlü kadınlar olan, ortadoğu gerçeğini, bu coğrafyada kadın olmanın zorluklarını anlatan bir kitap.

Akıcı olmasına rağmen, bir solukta okunabilecek kitaplar değil; derinliği olan, altını çizecek cümlelerin fazlaca olduğu, ilginç benzetmelerin yer aldığı özellikle kadınların okuması gereken bir kitap. Tabii kadınları anlama çabasında olan erkeklerin de...

 

Yazarı Hakkında - Ece Temelkuran

    
 

Kitapları

 • Bütün Kadınların Kafası Karışıktır (İletişim, 1996; Everest, 2008)
 • Oğlum Kızım Devletim-Evlerden Sokaklara Tutuklu Anneleri (Metis, 1997)
 • Kıyı Kitabı (Everest, 2002, şiir-metin )
 • İç Kitabı (Everest, 2002, şiir-metin )
 • Dışarıdan Kıyıdan Konuşmalar (Everest, 2004)
 • İçeriden Kıyıdan Konuşmalar (Everest, 2005)
 • Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita (Everest, 2006)
 • Ne Anlatayım Ben Sana! (Everest, 2006)


https://tr.wikipedia.org/wiki/Ece_Temelkuran adresinden alınmıştır.                                                                                    

                    

 

 

 

 

 

 

Ece Temelkuran (d. 22 Temmuz 1973, İzmir, Türkiye), gazeteci ve yazar. 

1991 yılında Bornova Anadolu Lisesi'ni, 1995 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1993 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde gazeteciliğe başladı. İlk yazıları Patika dergisi'nde yayınlandı.

Kadın hareketi, siyasi tutuklu ve hükümlüler, Güneydoğu sorunu üzerine çalıştı, röportajlar yaptı. Almanya'da kadın hareketi üzerine bir araştırma yaptı. Ardından avukatlık ruhsatnamesini aldı ancak bu mesleği henüz icra etmedi. Yurtiçinde ve dışında çeşitli dergilerde yazılar yazdı, CNN Türk'te muhabirlik yaptı. Dünya Sosyal Forum sürecini izlemek için 2003'te Brezilya'ya, 2004'te Hindistan'a gitti. Venezüella'daki sosyalist devrimini ve Arjantin'de ekonomik krizden sonra oluşan halk hareketini inceledi. Bu harekete ilişkin yazıları "Buenos Aires'te Son Tango" adı altında yazı dizisi olarak Milliyet'te yayınlandı. Milliyet gazetesinde "Kıyıdan" adlı köşesinde yazdı. Habertürk Gazetesi'nde 8 Şubat 2010 gününden itibaren yazmaya başlayan Temelkuran'ın yazı günleri Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi oldu. Ancak 4 Ocak 2012 tarihinde Temelkuran'ın işine son verildi.

Her yıl Dünya Sosyal Forumu'nu yerinde izlemeye devam ediyor.

Ece Temelkuran, Aslı Erdoğan, Ümit Kıvanç, Bejan Matur, Beliz Güçbilmez, Murat Uyurkulak ve Şamil Yılmaz ile birlikte Son Bir Kez oyununun yedi yazarından biridir.

17 Ekim 2010 tarihinden itibaren Habertürk TV kanalında her pazar yayınlanmaya başlanan "Kıyıdan" adlı bir programı hazırlayıp sundu.

Penguen karikatür/mizah dergisinde yazı yazmaktadır.

1996 tarihli Bütün Kadınların Kafası Karışıktır kitabı, 2015 yılında Selen Uçer tarafınan tiyatroya uyarlanarak sahnelenmiştir.

2013 tarihli Düğümlere Üfleyen Kadınlar romanı Uluslararası Edinburgh Kitap Festivali tarafından verilen İlk Roman Ödülü'ne layık görüldü.

31 Mayıs 2018 tarihinde İngilizce ve diğer dillerde yayınlanan Türkiye: Çılgın ve Hüzünlü (Turkey: The Insane and the Melancholy) kitabıyla, gerçek bir yurtsever ve Avrupa savunucusu olduğu gerekçeleriyle Polonya'da Avrupa Dayanışma Merkezi tarafından verilen "Yeni Avrupa'nın Büyükelçisi" ödülüne layık görüldü.

Temelkuran'ın son kitabı Bir Ülke Nasıl Kaybedilir önce Şubat 2019'da İngiltere'de How to Lose a Country: The Seven Warning Signs of Rising Populism adıyla yayınlanacak, daha sonra 10 dile çevrilecek.

Girişimci ve yazar Metin Solmaz ile 1996 yılında evlenip 1998 yılında boşanmıştır. Bir suikaste kurban giden gazeteci-yazar Uğur Mumcu ile CHP İzmir Milletvekili, TBMM eski Başkan Yardımcısı Güldal Mumcu çiftinin oğlu Özgür Mumcu ile 2007 yılında evlenip 2009 yılında boşanmıştır.

Ece Temelkuran, film yönetmeni İnan Temelkuran'ın ablasıdır.

Ödüller:

 • Yılın Gazetecisi Ödülü (1996, Alman Hükûmeti)
 • En İyi Gazeteci Yazar Ödülü (1998, Genç Mülkiyeliler Topluluğu)
 • Yılın Araştırma Yazısı Ödülü (Bekaret Testi Suçtur adlı yazısı için)
 • Beyaz Yorum Ödülü (Milliyet'teki yazıları için, köşe BAL Vakfı tarafından)
 • Barış Kalemi Ödülü (Savaş karşıtı yazıları için, Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından)
 • Düşünce ve Demokrasi Ödülü (Biz Burada Devrim Yapıyoruz, Sinyorita! adlı kitabıyla Türk Tabipler Birliği tarafından)
 • Barış Dostluk Demokrasi Ödülü (2007, Diyarbakır Demokrasi Platformu, Ne Anlatayım Ben Sana!)
 • Ayşenur Zarakolu Düşünceye Özgürlük Ödülü (2008, İnsan Hakları Derneği)
 • İlk Roman Ödülü (Kasım 2017, Uluslararası Edinburgh Kitap Festivali)
 • Yeni Avrupa'nın Büyükelçisi (31 Mayıs 2018, Avrupa Dayanışma Merkezi, Polonya)