Skip to Main Content

İYTE Kütüphanesi E-Bülten Ekim 2014: Bir Film Önerimiz

Bir Film Önerisi: Ölü Ozanlar Derneği / Dead Poets Society (11 Ağustos 2014'te kaybettiğimiz Robin Williams anısına)


ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ


Yönetmen: Peter Weir

Yapımcı: Paul Junger Witt, Tony Thomas

Senarist: Tom Schulman

Oyuncular:  Robin Williams, Ethan Hawke, Robert Sean Leonard, Josh Charles, Gale Hanson, Dylan Kussman, Allelon Ruggiero, James Waterston

Müzik: Maurice Jarre

Görüntü Yönetmeni:  M.R.OLSON

Yapım Ülkesi: ABD

Dil: İngilizce

Filmin Türü: Drama

Yapım Yılı: 1989

Filmin Süresi: 128 dk.

Peter Weir'in yönettiği, Robin Williams'ın öğretmen rolündeki "Dead Poets Society" (Ölü Ozanlar Derneği) büyük ses getiren filmlerden... 1989 yılında çekilen film, "En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü"nü aldı.

Konusu:

1959 yılında geçen film, John Keating (Robin Williams) adlı çok başarılı ve bir o kadar da farklı olan edebiyat öğretmeninin çok disiplinli bir erkek okulu olan Welton Academy'de (takma adı Hell-ton) öğretmenlik yapmaya geldiğinde başlar. Bay Keating, çoğu baskı altında olan öğrencileri edebiyat ve şiirin bambaşka dünyasıyla tanıştırır. Onlara özgürlüğü, hayatı yeniden anlamayı, dünyaya farklı açılardan bakmayı öğretir. Ancak Welton Akademisinin felsefesine tam örtüşmeyen bu ders anlatımı akademi yönetimi tarafından da gözden kaçmayacaktır. Okul müdürü Bay Nolan, yeni edebiyat öğretmenini, öğrencilerinden birinin intiharı üzerine, sorumlu görmüştür. Bunu bahane ederek edebiyat öğretmeni Bay Keating'i okuldan ayrılmaya zorlamıştır, fakat bu ayrılığa onu anlayan öğrencilerinin verdiği tepki Bay Nolan'ı hayatı boyunca yaşadığı belki de en utanç duyacağı anına sürükler.

Geleneklerine sıkı sıkıya bağlı yüksek prestijli bir okula yeni gelen aykırı bir öğretmenin bir kaç öğrencinin hayata bakış açısının değiştirmesini konu alan film, izleyici üzerinde de kalıcı izler bırakıyor.

 ''Anı yaşa'' felsefesini aşılayan film, hayatınızda değişimlere yol açmasa bile etkiler bırakacaktır. Özellikle bazı sahneleri hafızanızda yer edecek.

Keating: Bay Pitts, neredesiniz? Kitabını sayfa 542′ye aç. Şiirin ilk dörtlüğünü oku.
PittsVaktini İyi Değerlendiren Bakireler mi?
Keating: Evet, o şiir. Size uygun değil mi?
Pitts:

“Henüz vaktin varken tomurcukları topla.
Zaman hâlâ uçup gidiyor.
Ve bugün gülümseyen bu çiçek,
yarın ölüyor olabilir.”

Keating: Sağ olun, Bay Pitts. Henüz vakit varken tomurcukları topla. Bu duygunun Latince ifadesi, Carpe Diem. Ne demek olduğunu bilen var mı?
Meeks: Yaşadığın günü kavra.
Keating: Yaşadığın günü kavra! Henüz vakit varken tomurcukları topla. Yazar bunu neden yazmış?
Öğrenci: Acelesi var.
Keating:Bilemediniz. Ama önemli olan yarışmaktı. Çünkü hepimiz solucan yemi olacağız, arkadaşlar! Buna ister inanın, ister inanmayın, her birimiz bir gün nefes almayı kesecek ve öleceğiz. Şimdi öne doğru bir adım atın. Ve geçmişten gelen bu yüzleri biraz inceleyin. Onlara daha önce ciddi olarak bakmadınız. Sizden pek farklı değiller. Aynı saç modeli. Tıpkı sizler gibi hormonlara sahipler. Sizler gibi yenilmez hissediyorlar! Dünya onlar için bir istiridye. Çok büyük şeyler başaracaklarına inanıyorlar. Sizler gibi gözleri umutla dolu. Peki yapabileceklerini yapmak için yaşamaya acaba çok geç mi başladılar? Çünkü bu oğlanlar artık çiçeklere gübre oldu. Ama eğer dikkatle dinlerseniz size fısıldadıklarını duyarsınız. Yaklaşın. Dinleyin! Duyuyor musunuz? Carpe… Carpe… Carpe Diem… Yaşadığınız günü kavrayın, çocuklar. Hayatınızı olağandışı yapın!

 
 

Ölü Ozanlar Derneği - Fragman: