Skip to Main Content

ORCID: Araştırmacı Kimlik Tanımlama

What is ORCID?

Why ORCID?

Why ORCID from ORCID on Vimeo.

Add education information to your ORCID record

Reset your password

Import works using the search and link wizard

ORCID Destek

Sıkça Sorulan Sorular: https://info.orcid.org/researcher-faq/

Yayınlarınızı ORCID'e eklemek İçin Destek Sayfası: https://support.orcid.org/hc/en-us/articles/360006973653-Import-works-from-other-systems

ORCID'nizi Web of Science Araştırmacı Profilize Bağlama:https://publons.freshdesk.com/support/solutions/articles/12000089255-the-orcid-syncing-tab

Scopus Author IDhttps://orcid.scopusfeedback.com/#/

Scopus'tan yayınlarınızı aktarmak için "Scopus to ORCID" seçeneğini seçtiğinizde gelecek ekranda "authorize" yi tıkladığınızda Scopus'da adınıza kayıtlı veya benzer yayınlar gelecektir.  Size ait olan yayınları seçtikten sonra "Next" butonuna tıkladığınızda profil adınız görülecektir. Profil adınızın ne şekilde görünmesini istiyor iseniz o şekilde değişiklik yapabilirsiniz. Bir sonraki adımda size ait çalışmalar tek tek listelenecek ve onaylanmanız istenecektir. "Send Author ID" adımında kurumsal e-posta adresinizi iki kere girmenizin ardından kayıtlarınız ve Yazar ID numaranız ORCID’e aktarılacaktır. Return to ORCID bağlantısı ile ORCID arayüzüne dönerek yayınlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Araştırmacı Kimlik Tanımlama

Gerek bazı yazar isimlerindeki benzerlikler ve kadın araştırmacıların evliliğe bağlı olarak soyadlarının değişmesi, gerekse isimlerin veriliş yöntemlerindeki farklılıklardan dolayı bir akademisyenin tüm yayınlarına toplu olarak ulaşmada sorunlar yaşanmaktadır. Neticesinde; bilimsel çıktıların yönetiminde doğru veriler kullanılamamakta ve bir yazar ya da bağlı olduğu kurum ile ilgili yapılacak analizler hatalı sonuçlar vermektedir. Bir araştırmacıya ait çalışmaların toplu olarak görüntülenebilmesi ve analizlerde doğru verilerin kullanılabilmesi için akademisyenlerin kimlik tanımlamasının yapılması zorunlu bir hal almıştır.

Dijital kimlik tanımlaması yapmak için ORCID (Open Researcher and Contributor ID) ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

ORCID Hakkında: 

Farklı yayınevi ve paydaşların desteği ile başlatılmış ortak bir girişimin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Amaç; tek bir dijital kimlik kullanmak suretiyle, bir araştırmacıya ait araştırma çıktılarının tamamının tek bir hesap altında toplanmasıdır. Ayrıca ORCID sistemler arası iletişimi sağlamakta ve kimlik doğrulama imkanı sunan uygulama geliştirme ara yüzleri (API) sunmaktadır.

ORCID Kayıt:

Ücretsiz olarak kolayca ORCID’e kayıt olabilir ve yayınlarınızı bir araya getirerek, kayıtlı diğer bilim insanları ve araştırmacılar arasında tarama yapabilirsiniz. ORCID kaydınızı, profesyonel bilgileriniz ile geliştirmeniz mümkün; ResearcherID, Scopus veya LinkedIn gibi sitelerdeki bilgilerinizi buraya aktarabilirsiniz.

Yaptığınız bir çalışmayı gönderirken, çalışmanızla ilgili tanınırlık kazanacağınız ve çalışma akışınızı kontrol edeceğiniz her durumda, burs veya destek programları başvurularınızda, kişisel web sitenizde vs. ORCID tanımlayıcınızı kullanabilirsiniz.

Kayıt Linki: https://orcid.org/register

Kayıt işleminizi çok kısa zamanda tamamlayabilirsiniz.

Kayıt ekran görüntüsü:

Yeni çalışmalarınız için başka kişiler tarafından görünebilir olmasını sembollerinden birini seçerek ayarlayabilirsiniz.

Herkese açık

Sınırlı erişim

Gizli

 sembolünü seçmeniz yayınlarınızın görünürlüğünü arttıracaktır.


Kayıt işleminizi tamamladıktan sonra ana menüye yönlendirileceksiniz.

Gelen sayfa aracılığıyla; kişisel bilgilerinize ilişkin güncellemeleri (isminizin farklı kullanımları, ülke, anahtar kelimeler, websitesi, e-mail  adresiniz), biyografi, çalıştığınız yerler, alınan fonlar ve çalışmalarınızla ilgili alanları doldurabilirsiniz. 

Çalışmalarınız: 

Çalışmalarınızı 5 farklı şekilde ekleyebilirsiniz:

1-  Çalışmanızın DOI numarasını veya link adresini yazarak ekleyebilirsiniz.


2- PubMed'deki yayınlarınızı PMID veya link adresi yazarak ekleyebilirsiniz.

3-Google Scholar'da dahil olmak üzere export ettiğiniz bibtex uzantılı dosyaları yüklemek suretiyle çalışmalarınızı ekleyebilirsiniz.

4. "Add manually" butonuna tıklayarak aşağıda yer alan ekran görüntüsündeki bölümleri doldurmak suretiyle teker teker ekleyebilirsiniz.

5. "Search & link" butonuna tıkladığınızda, ORCID’in toplu yayın ekleme hizmeti için Scopus dahil listede yer alanlar farklı kaynaklardan yayınlarınızı toplu olarak ekleyebilirsiniz.

Aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmiş oldunuz:

1- ORCID ID'niz oluştu (kayıt işlemini gerçekleştirmenizin ardından) 
Örnek bir ORCID kayıt numarası:

2- Kişisel bilgilerinizi girdiniz

3- Eğitim durumunuza ilişkin bilgileri girdiniz

4- Çalıştığınız kuruma ait bilgileri girdiniz

5- Fon bilgilerinizi girdiniz

6- Çalışmalarınızı eklediniz ve/veya ORCID'e aktardınız.

Sisteme yeniden giriş yapmak istediğinizde https://orcid.org/signin adresinden e-posta veya ORCID kayıt numaranızı ve belirlemiş olduğunuz şifreyi yazarak giriş yapabilirsiniz.