Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

İYTE Kütüphanesi E-Bülten Şubat 2020: En Çok İzlenen Film Hakkında

En Çok İzlenen Film Hakkında

The Wolf of Wall Street : Para Avcısı
 

Yönetmen: Martin Scorsese

Yapımcı: Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio, Riza Aziz, Joey McFarland, Emma Koskoff

Senarist: Terrence Winter

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Jean Dujardin, Matthew McConaughey, Margot Robbie, Jon Favreau, Kyle Chandler, Rob Reiner

​Sanat Yönetmeni: Rodrigo Prieto

​Tür: Komedi, Biyografi

Yapım yılı, ülkesi: 2013 - ABD

Süre: 165 dakika

Dil: İngilizce                                                            

Konusu:

Para Avcısı, gerçek bir yaşam öyküsünü konu ediyor. Jordan Belfort 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 90'ların en hızlı günleridir ve New York işlem salonunda her şey olabilmektedir. Önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı aldatarak, Belfort kısa zamanda bir para makinasına ve aynı zamanda bir harcama makinasına dönüşür. Bir günde hesapları milyon dolarlarla doldururken o gece hepsini aynı hızda harcayabilir. Profesyonel hayatının yanı sıra uyuşturucu, fahişeler, son derece pahalı lüks fantezilerle dolu kirli bir oyunun içindedir. Bu karakterin hayatındaki her şey abartılı bir şekilde devam ederken, çöküş ise çok uzakta değildir...

Yönetmenliğini Martin Scorcese'nin üstlendiği film Amerikan borsasında komisyoncu olan Jordan Belfort'un biyografisinin bir uyarlaması. Filmin başrolünde Leonardo DiCaprio yer alırken kadroda Jonah Hill, Kyle Chandler ve Jean Dujardin kendisine eşlik ediyor.

Martin Scorsese'un yönetmenliği ve Leonardo DiCaprio'nun oyunculuğu ile sınırları zorlayan, ses getiren bir film Para Avcısı. ABD'de gündeme gelen dolandırıcılık olaylarından birinde yer alan Jordan Belfort'un biyografisinden uyarlanan senaryoda, 90'lardaki Wall Street'te yaşananlar tüm çıplaklığı ile eğlenceli bir şekilde gözler önüne seriliyor. Borsanın kurdu olarak anılan Belfort’un hızlı yükselişi ve ardından aynı şekilde düşüşü tüm ayrıntılarıyla, son derece gerçekçi ve başarılı bir şekilde anlatılıyor. Para kazanma hırsının yanı sıra para harcamada da sınır tanımayan ge borsacı Jordan Belfort, alkol, uyuşturucu, seks ve para bağımlısı. Film, bu bağımlılıkları ana karakteri sevdirmeye çalışmadan tüm doğalllığı ile yansıtılıyor. 

Belfrot karakterini canlandıran DiCaprio en iyi performanslarından birini sergileyerek, muhteşem bir oyunculuk ortaya koyuyor. Donnie Azoff 'un (Jonah Hill) oyunculuğu da çok iyi ve ana kakakteri tamamlıyor. Margot Robbie de güzelliği ve oyunculuğuyla hayranlık uyandırıyor. 

3 saat gibi oldukça uzun süren ancak hızlı temposuyla, sıkılmadan, bir sonraki sahneyi merak ederek izlenen, nasıl bittiğini anlamayacağınız keyifli, eğlenceli ve sürükleyici bir film Para Avcısı. Dramatik sahneler bile gülmece unsurlar içeriyor. Aksiyon, dram, komedi, görselliği bir arada bulabileceğiniz, iyi işlenmiş konusu, başarılı oyunculuklar, eğlenceli diyalog ve sahneleriyle özellikle kara mizah tarzını sevenler için.

Para Avcısı'nı bazı eleştirmenler ve izleyenler muhteşem, başyapıt olarak değerlendirirken, bazı eleştirmenler ve izleyenler çok kötü olarak değerlendiriyor. Çocuklar için kötü örnek teşkil edebilecek sahneler yer alıyor.

Ödülleri:

En İyi WTF Anı Dalında MTV Film Ödülü

2014 - Leonardo DiCaprio

AFI Yılın Filmleri

2013 - Leonardo DiCaprio, Martin Scorsese

Altın Küre Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Erkek Sinema Oyuncusu Ödülü

2014 - Leonardo DiCaprio

National Board of Review Award for Best Adapted Screenplay

2013 - Terence Winter

En İyi Komedi Performansı Dalında MTV Film Ödülü

2014 - Jonah Hill

Bandung Film Festival for Commendable Imported Comedy Film

2014 - Martin Scorsese, Paramount Pictures

Film Eleştirmenleri En İyi Komedi Filmi Erkek Oyuncusu Ödülü
 
2014 - Leonardo DiCaprio

Empire Award for Best Female Newcomer

2014 - Margot Robbie

People's Choice Favori Drama Filmi Erkek Oyuncusu Ödülü

2014 - Leonardo DiCaprio

 

The Wolf of Wall Street : Para Avcısı