Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

İYTE Kütüphanesi Tanıtım Rehberi : Kütüphane Katalogu

Yardım Videosu

SYMPHONY: Kütüphane Otomasyon Sistemi

SYMPHONY: Kütüphane Otomasyon
Sistemi

 

Bu bölümümüzde yakın zamanda kullanıma sunduğumuz; esnek mimarisi ve dizaynı sayesinde kolaylıkla yeni teknolojiler ile adapte olabilen Entegre Kütüphane Otomasyon Sistemi Symphony’nin kullanımına ilişkin bilgiler yer almaktadır.

Aradığınız bir kaynağın (basılı kitap, elektronik kitap, tez, dvd, cd. vs.) kütüphane koleksiyonumuzda olup olmadığı bilgisine ulaşmak için; kütüphane web sitemiz (http://library.iyte.edu.tr) ana sayfasının üst bölümünde yer alan “Katalog” u seçiniz.

Gelen sayfada, tarama kutucuğuna yayına ilişkin (yayın adı, yazar adı, anahtar kelime vs.) bilgiyi yazıp, “Ara” butonuna basınız. Yaptığınız aramaya ilişkin sonuçlar gelecektir. Ekranın sol tarafında yer alan yazar bilgisine, materyal türününe, dil bilgisine, yayının tarihine vs. göre arama sonuçlarınızı daraltmanız mümkündür.

Gelen sonuç sayfasından yayınlara ilişkin bilgileri edinebilir; kapak fotoğraflarını görüp, format (basılı kitap, elektronik kitap, dvd vs.), yer numarası ve mevcut olup olmadığı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Eğer bir yayının erişebilirlik bilgisi olarak “Mevcut: 0” yazıyor ise, o an için yayının raflarda olmadığı anlamına gelmektedir.

Ayrıntısına bakmak için yayın adına tıklarsak gelen sayfada “Statü” altında erişilebilirlik durumuna ilişkin ayrıntıyı bulabiliriz. Eğer bir tarih yazıyorsa, yayının bir başka kullanıcıda olduğu ve o tarihte kütüphanemize geri getirileceği anlamını içermektedir. Yer numarası kütüphanemizde bulunduğu rafın yerini göstermektedir. Eğer yayın bir başka kullanıcıda ise yayını rezerve ettirebilirsiniz. Bunun için, “Rezerv Koy” u tıklayabilirsiniz.

Ayrıca “Eylem Seç” bölümünden de rezerv koy işlemini gerçekleştirebilir, istediğiniz yayını listenize ekleyebilir, yayına ilişkin bilgileri e-posta adresinize gönderebilir ya da çıktısını alabilirsiniz.

Başka bir kullanıcıda olan yayını rezerv ettirmek için “Rezerv Koy” a tıkladıktan sonra “IYTE Mail” ve “şifre” bilgilerinizi gireceğiniz bir pencere açılacaktır. Enstitü e-posta adresiniz ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Rezerve ettirdiğinizde sizden önce başka rezerveler var ise kaçıncı sırada olduğunuzu görebilirsiniz. Kitap kütüphaneye geldikten sonra size e-mail ile bilgi verilecek ve üç gün içinde yayını kütüphaneden almanız istenecektir. Eğer üç gün içinde yayını almaz iseniz, yayın raftaki yerine yerleştirilecektir.

Eğer aradığınız yayın elektronik bir yayın ise; yayın ismine tıkladıktan sonra “Electronic Erişim” bölümünde yer alan link vasıtasıyla yayının tam metnine ulaşabilirsini. Statü bölümünde ise bu elektronik kaynağın hangi veri tabanından erişilebildiğini görebilirsiniz.

Yayın adına, yazar adına, konuya, anahtar kelimeye vs. göre basit tarama yapabileceğiniz gibi “Gelişmiş Arama”yı kullanarak da arama seçeneklerinizi genişletebilirsiniz.

Ayrıca; "IYTExplore" a tıklayarak abone olduğumuz tüm veri tabanı ve elektronik kaynaklarda tarama yapabilirsiniz. "Diğer Kütüphaneler" başlığına tıklayarak isimleri yazılı kütüphanelerin kataloglarından da tarama yapmanız mümkündür.

Katalog sayfasında sağ üst bölümde yer alan “Giriş” veya "Hesabım" a tıklayarak kütüphane hesabınıza ulaşabilirsiniz. Bunun için Enstitü e-posta adresiniz ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

 

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra; üzerlerinizdeki yayınları görüp, sürelerini uzatabilir, rezerv koyduğunuz yayınları görebilir, cezalarınıza ilişkin bilgi edinebilirsiniz.