Skip to Main Content

İYTE Kütüphanesi Tanıtım Rehberi : Yabancı Dil Destek Kaynaklarımız

Yabancı Dilinizi Geliştirmenize Yardımcı Olacak Kütüphane Kaynaklarımız - İYTE Dijital Kütüphanesi (OverDrive)

Kütüphanemiz koleksiyonumuzda yer alan elektronik kitap, sesli kitap, müzik ve videolara İYTE Dijital Kütüphanemiz (Overdrive) aracılığıyla 7 gün 24 saat erişebilirsiniz. 

Ovedrive günümüz hızlı ve yoğun yaşam temposunda kolay kullanılabilme imkânı sunan dosya türleri içermektedir. Cep telefonlarınıza ya da cep bilgisayarlarınıza bu kaynakları yükleyip kullanabilirsiniz. Özellikle sesli kitaplar, yabancı dil öğreniminizi kolaylaştıracak, kelime bilginizi arttıracak ve telaffuzunuzu geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Kütüphanemiz koleksiyonunda yer alan içeriğinde 744 elektronik kitap, 243 sesli kitap, 69 video bulunan İYTE Dijital Kütüphanesi – OverDrive platformu üzerinden mimarlık (a+u Architecture and Urbanism, Architectural Review Asia Pacific, Detail, Time Magazine International Edition, Topos gibi daha önce basılı olarak abone olduğumuz dergiler de dahil), bilim, teknoloji, kültür ve edebiyat, spor gibi birçok konuda 3.900’den fazla dergiye de erişim mümkün.

OverDrive (İYTE Dijital Kütüphanesi) platformunda elektronik kitaplar, sesli kitaplar, videolar ve dergiler yer almaktadır. OverDrive platformunun yanı sıra bu kaynaklara hem mobil hem de internet sitesi üzerinden Libby aracılığıyla da erişilebilmektedir.

OverDrive (İYTE Dijital Kütüphanesi) platformundan veya https://libbyapp.com/welcome adresinden bağlanılarak (Enstitü eposta adresi ve şifre) koleksiyonumuzda yer alan kaynaklar çevrimiçi okunabilir veya ödünç alınabilir.

Libby kullanımı ile ilgili https://www.overdrive.com/apps/libby/ adresini ve broşürü inceleyebilirsiniz.

 


 

Yabancı Dilinizi Geliştirmenize Yardımcı Olacak Kütüphane Kaynaklarımız - Rosetta Stone

Dünyanın en çok tercih edilen Rosetta Stone online dil eğitim aracı, başarısı kanıtlı Dynamic Immersion yöntemi ile 22,000’den fazla okula, 12,000’in üzerinde kuruma 20 yılı aşkın süredir hizmet vermektedir. Ödül kazanmış etkileşimli yaklaşımı sayesinde dünyadaki milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilmektedir ve her yerden - her zaman erişim imkanı sunmaktadır.

Mobil uygulama ile de kullanılabilmektedir.

Konuşma, yazma, okuma ve anlama yeteneklerini doğal bir şekilde öğreten Rosetta Stone ile ezber ve çeviri zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

Hesap Oluşturma: Kampüs içinde iken hesap oluşturulması gerekmektedir. Daha sonra oluşturduğunuz hesap bilgileriniz ile bağlanabilirsiniz.

 • Enstitü e-mail adresinizi giriniz
 • Bir şifre belirleyiniz (en az 6 harf ve 1 rakam) 

İçerdiği 30 dil: İngilizce (Amerikan), İngilizce (İngiliz), İspanyolca (Latin Amerika), İspanyolca (İspanya), Fransızca, Almanca, İtalyanca, Arapça, Çince (Mandarin), Dari Farsçası, Flemenkçe, Filipin Dili, Yunanca, Lehçe, Hintçe, Endonezya Dili, İrlanda Dili,  Japonca, Korece, Latince, Afganca, Farsça, İbranice, Portekizce (Brezilya), Rusça, Savahilice, İsveççe, Türkçe, Urduca, Vietnam Dili. 

Tüm seviyeler için bu dillere erişim vardır. Rosetta Stone'a erişmek için tıklayınız.

- Rosetta Stone Mobil Uygulama Erişim 

- Rosetta Stone Rehber

Yabancı Dilinizi Geliştirmenize Yardımcı Olacak Kütüphane Kaynaklarımız - Hot English

Hot English Magazine günümüzün gerçek insanlarını ve güncel konularını ironik bir dille anlatarak İngilizce öğrenmeye motive eden eğlenceli ve kendine has yaklaşımı olan bir dergidir. İçeriğinde çok sayıda görsel unsur kullanarak öğrenmeyi daha kolay hale getirmek amaçlanmıştır. İngilizce seviyeniz ne olursa olsun Hot English Magazin’de kendinizi geliştirebilecek bir şeyler mutlaka bulacaksınız. Hot English Magazine dergisiyle, içeriğindeki güncel konularla (Filmler, Müzik, İş dünyası, Seyahat, Kültür, En sıcak haberler, hot topics) öğrenme motivasyonunuzu, algı ve ilginizi her zaman yüksek seviyede tutarak daha kolay öğrenebilirsiniz. Grammar (dil bilgisi), vocabulary (kelime), listening (dinleme) ve reading (okuma) egzersizleri mevcut. Dört temel İngilizce seviyesine (pre-intermediate, intermediate, upper intermediate and advanced) göre konuları içermektedir. 

İngilizce gramer ve İngilizce kelime ezberlerme Hot English Magazine ile artık çok kolay ve eğlenceli. 

 • 8000 yeni kelime, deyim, ifade şekli öğreneceksiniz
 • Formal İngilizceyle birlikte bir ölçüde informal & Günlük yaşam İngilizcesini bileceksiniz.
 • İngilizce anadil olan kişilerce hazırlandığı için, akıcı İngilizce yazışmaları anlayacaksınız. 
 • Güncel iş dünyası, müzik, film, seyahat, haber ve kültür konularıyla dünyayı takip edeceksiniz.
 • Keyifli ve eğlenceli okuma ve yüksek motivasyonla İngilizce’nizi etkin ve çok hızlı geliştireceksiniz.

Eğlenceli, kolay, farklı, çeşitli ve renkli konuları içeren öğretim metodu sayesinde sıkmadan, bunaltmadan, yormadan ve bıktırmadan, adeta hayatı yaşıyor rahatlığı içinde ileri İngilizce seviyesine ulaşabileceksiniz. 

Erişim için tıklayınız. 171'den itibaren tüm sayılarına erişilebilmektedir.

JoVE Education

Bilimsel araştırma ve eğitimi geliştirmek için bilimsel videolar sunan JoVE’nin içerisinde yer alan tüm koleksiyonlara erişilebilmektedir. Özellikle JoVE Education paketinin altında yer alan videolar, öğrenci eğitimi için hazırlanan ve konuları görsel olarak açıklayan videolardan oluşmaktadır. Akademisyenler bu içerikleri derslerinde eğitim amaçlı olarak kullanabilirler. Tüm videolarda Türkce altyazı seçenegi mevcuttur ve özellikle kendi alanınızla ilgili İngilizcenizi geliştirmeye yardımcıdır.

İçerdiği konu başlıkları:

JoVE Science Education 

 

 • Advanced Biology (Cell Biology, Developmental Biology, Genetics, Immunology, Microbiology, Neuroscience)
 • Basic Biology (Basic Methods in Cellular and Molecular Biology, Biology I – II, General Laboratory Techniques, Lab Animal Research, Lab Safety)
 • Chemistry (Analytical Chemistry, Biochemistry, General Chemistry, Inorganic Chemistry, Organic Chemistry, Organic Chemistry II)
 • Clinical Skills (Coronavirus / COVID-19 Procedures, Emergency Medicine and Critical Care, Nursing Skills, Physical Examinations I –  II – III)
 • Engineering (Aeronautical Engineering, Bioengineering, Biomedical Engineering, Chemical Engineering, Electrical Engineering, Materials Engineering, Mechanical Engineering, Structural Engineering)
 • Environmental Sciences (Earth Science, Environmental Microbiology, Environmental Sciences)
 • Physics (Physics I – II)
 • Psychology (Behavioral Science, Cognitive Psychology, Developmental Psychology, Experimental Psychology, Neuropsychology, Sensation and Perception, Social Psychology)

JoVE Core

 • Biology
 • Chemistry
 • Molecular Biology
 • Organic Chemistry
 • Social Psychology

JoVE Lab Manual

 • Biology
 • Chemistry

 

“JoVE Education” koleksiyonlarına Veritabanları sayfasından erişebilirsiniz.