Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

İYTE Kütüphanesi E-Bülten Şubat 2018: Bir Kitap Önerimiz

İncir Kuşları

İncir Kuşları

Yazarı: Sinan Akyüz

Tür: Roman

Yayınevi: Alfa Basım Yayım

Yayın Yeri: İstanbul

Yayın Yılı: 2012

Sayfa Sayısı: 320

ISBN:
 9786051064390                                  

Arka Kapak: 

Aynı ırktan geliyorlardı. Aynı dili konuşuyorlardı. Bir tek dinleri farklıydı. Biri Müslüman Boşnak genci, diğeri ise Hıristiyan Sırp’tı. İkisi de konservatuardaki aynı Boşnak kızına âşık olmuşlardı. Ve bir gün bu iki genç, güzeller güzeli Suada’ya aşklarını ilan ettiler. Ancak gençlerden biri aşkına karşılık bulmuş, diğeri ise “Kalbimde iki kişiye yer yok” cevabını almıştı. 

Takvim yaprakları 6 Nisan 1992’yi gösterirken bir bomba düştü beyaz zambakların açtığı yüreklere… Suada patlak veren savaşın estirdiği rüzgârda âdeta savrulan bir yaprak gibiydi. Savruldu, savruldu, savruldu… Sonra da kader onu bir zamanlar ‘hayır’ dediği genç adamın eline esir düşürdü. Genç adam, o gün ela gözlü çöl ahusuna bakmış “Kader bizi ne inanılmaz bir şekilde birleştirdi, görüyor musun Suada?” demişti. 

Modern zamanlarda Avrupa’da yaşanmış bir soykırımda, kadere inananların romanıdır İncir Kuşları… 

Bu kitap tamamen gerçeklere dayanmaktadır…

---

Sinan Akyüz, basit ve sade anlatımıyla Bosna-Hersek'te 1 Mart 1992'den 14 Aralık 1995'e kadar sürmüş olan savaştaki soykırım ve soy dönüştürmeyi tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Savaşta kadın olmanın ne demek olduğunu insanın yüzüne tokat gibi çarpıyor. Okuduklarınızın kurgudan ibaret olmayıp, birilerinin yaşanmışlığı olduğunu bilmek içinizde çığlıklar yükseltirken, insan olmayı sorgulatıyor.

Bir solukta okuyacak, etkisinden uzun süre kurtulamayacaksınız "İncir Kuşları"nın.

Yazarı Hakkında - Sinan Akyüz

                                               
Eserleri:

  • 2003 Etekli İktidar (deneme)
  • 2005 Bana Sırtını Dönme (öykü)
  • 2007 İki Kişilik Yalnızlık (roman)
  • 2008 Yatağımdaki Yabancı (roman)
  • 2009 Sevmek Zorunda Değilsin Beni (roman)
  • 2010 Aşk Meclisi (roman)
  • 2011 Piruze: Şamda Bir Türk Gelin (roman)
  • 2012 İncir Kuşlari (roman)                                                                                                                                                                                                                                                           

Sinan Akyüz, 

Sinan Akyüz,  1972 yılında Iğdır'da doğdu.  Orta ve lise öğrenimini çeşitli okullarda tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Yirmi üç yaşında gazeteciliğe başladı. Gazeteciliğin hemen hemen her kademesinde çalıştı. Daha sonra gazeteciliğe ara verip Almanya’ya gitti. Bir süre sonra tekrar İstanbul’a döndü.

1996 yılında Sabah Gazetesi’nin dergi grubunda çalışmaya başladı. O dönem fotoğrafla tanıştı. Birçok yayın organına moda ve portre fotoğrafları çekti. 1999'da Sabah Gazetesi’nin hafta sonu eklerinde çalışmaya başladı.

2001'de fotoğrafçılık mesleğine ara verip ağırlıklı olarak kitap yazdı. 2006 yılında ise Takvim Gazetesi’nde köşe yazarlığına başladı. Şu anda Takvim Gazetesi’nde köşe yazılarına devam etemektedir. Ayşen Akyüz ile evli olan Sinan Akyüz, ikiz erkek çocuk babasıdır.            

http://www.biyografistan.com/2013/06/sinan-akyuz-kimdir-biyografisi.html​ adresinden alınmıştır.