Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

İYTE Kütüphanesi E-Bülten Şubat 2014: Araştırmacı Kimlik Tanımlama

Araştırmacı Kimlik Tanımlama

Gerek bazı yazar isimlerindeki benzerlikler ve kadın araştırmacıların evliliğe bağlı olarak soyadlarının değişmesi, gerekse isimlerin veriliş yöntemlerindeki farklılıklardan dolayı bir akademisyenin tüm yayınlarına toplu olarak ulaşmada sorunlar yaşanmaktadır. Neticesinde; bilimsel çıktıların yönetiminde doğru veriler kullanılamamakta ve bir yazar ya da bağlı olduğu kurum ile ilgili yapılacak analizler hatalı sonuçlar vermektedir. Bir araştırmacıya ait çalışmaların toplu olarak görüntülenebilmesi ve analizlerde doğru verilerin kullanılabilmesi için akademisyenlerin kimlik tanımlamasının yapılması zorunlu bir hal almıştır.

Dijital kimlik tanımlaması yapmak için ORCID (Open Researcher and Contributor ID) ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

ORCID Hakkında: 

Farklı yayınevi ve paydaşların desteği ile başlatılmış ortak bir girişimin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Amaç; tek bir dijital kimlik kullanmak suretiyle, bir araştırmacıya ait araştırma çıktılarının tamamının tek bir hesap altında toplanmasıdır. Ayrıca ORCID sistemler arası iletişimi sağlamakta ve kimlik doğrulama imkanı sunan uygulama geliştirme ara yüzleri (API) sunmaktadır.

ORCID Kayıt:

Ücretsiz olarak kolayca ORCID’e kayıt olabilir ve yayınlarınızı bir araya getirerek, kayıtlı diğer bilim insanları ve araştırmacılar arasında tarama yapabilirsiniz. ORCID kaydınızı, profesyonel bilgileriniz ile geliştirmeniz mümkün; ResearcherID, Scopus veya LinkedIn gibi sitelerdeki bilgilerinizi buraya aktarabilirsiniz.

Yaptığınız bir çalışmayı gönderirken, çalışmanızla ilgili tanınırlık kazanacağınız ve çalışma akışınızı kontrol edeceğiniz her durumda, burs veya destek programları başvurularınızda, kişisel web sitenizde vs. ORCID tanımlayıcınızı kullanabilirsiniz.

Kayıt Linki: https://orcid.org/register

Kayıt işleminizi çok kısa zamanda tamamlayabilirsiniz.

Kayıt ekran görüntüsü:
Yeni çalışmalarınız için başka kişiler tarafından görünebilir olmasını sembollerinden birini seçerek ayarlayabilirsiniz.

Herkese açık

Sınırlı erişim

Gizli

 sembolünü seçmeniz yayınlarınızın görünürlüğünü arttıracaktır.


Kayıt işleminizi tamamladıktan sonra ana menüye yönlendirileceksiniz.

Gelen sayfa aracılığıyla; kişisel bilgiler, eğitim, çalıştığınız yer ve yayınlarınızla ilgili alanları doldurabilirsiniz. 

Kişisel Bilgiler: "Personal Information" yazısının yanında yer alan "Update" butonuna tıklayarak aşağıdaki ekran görüntüsüne ulaşabilir ve istenen bilgileri tamamlayabilirsiniz. 

Eğitiminizle ilgili bilgileri girmek için "Add Education Manually" butonuna tıklayarak aşağıda yer alan ekran görüntüsüne ulaşabilir ve eğitiminize ilişkin tüm bilgileri ekleyebilirsiniz.

Çalıştığınız yer ile ilgili bilgileri eklemek için "Add Employment Manually" butonuna tıklayarak aşağıda yer alan ekran görüntüsündeki bölümleri doldurmanız yeterli olacaktır.

Çalışmalarınızı "Add Work Manually" butonuna tıklayarak aşağıda yer alan ekran görüntüsündeki bölümleri doldurmak suretiyle teker teker ekleyebileceğiniz gibi bazı tanımlayıcıları (başta DOI olmak üzere) kullanarak hızlı ve toplu bir şekilde yayınlarınızı tanımlamanız da mümkün.

"Import Works" butonuna tıkladığınızda, ORCID’in toplu yayın ekleme hizmeti için beraber çalıştığı kurumların bir listesinin olduğu ekran gelmekte ve siz istediklerinizi seçmek suretiyle yayınlarınızı toplu olarak ekleyebilirsiniz.

Yayınlarınızda DOI numarası var ise "CrossRef Metadata Search"i kullanabilirsiniz. Gelen sayfada “Authorize” butonuna basarak onaylamanızın ardından sizin isminiz ile bağlantılı çok sayıda yayın listesi gelecektir.

Çok sayıdaki veriyi yayın tipine, yayın yılı, yayın adı, kategori, yayınevine göre seçimler yaparak sınırlayabilirsiniz.Size ait yayınlar için her bir yayının altında yer alan “Add to ORCID” bağlantısına tıkladıktan sonra, ilgili yayının ORCID profiline eklenmesini istiyorsanız “Yes” seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacak.Yayını ekledikten sonra bilgisi "In your profile" olarak değişecektir.

Sayfanın üst bölümünde yer alan arama kutusuna DOI numarasını yazarak da aradığınız bir yayını bulabilirsiniz.

 

"ResearcherID"niz var ise "ResearcherID"yi seçerek yayınlarınızı toplu olarak aktarabilirsiniz. "ResearcerID"yi seçtiğinizde aşağıdaki ekran görüntüsü gelecek.

"Authorize" butonuna tıkladıktan sonra e-mail adresinizi veya Researcher ID'nizi yazabileceğiniz aşağıda ekran görüntüsünde yer alan sayfa gelecektir.

Yayınlarınızı aktarmak için "Scopus to ORCID" seçeneğini seçtiğinizde de aşağıdaki ekran görüntüsü gelecek ve authorize yi tıkladığınızda Scopus'da adınıza kayıtlı veya benzer yayınlar gelecektir. 

Size ait olan yayınları seçtikten sonra "Next" butonuna tıkladığınızda profil adınız görülecektir. Profil adınızın ne şekilde görünmesini istiyor iseniz o şekilde değişiklik yapabilirsiniz. Bir sonraki adımda size ait çalışmalar tek tek listelenecek ve onaylanmanız istenecektir. "Send Author ID" adımında kurumsal e-posta adresinizi iki kere girmenizin ardından kayıtlarınız ve Yazar ID numaranız ORCID’e aktarılacaktır. Return to ORCID bağlantısı ile ORCID arayüzüne dönerek yayınlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmiş oldunuz:

1- ORCID ID'niz oluştu (kayıt işlemini gerçekleştirmenizin ardından) 
Örnek bir ORCID kayıt numarası:

2- Kişisel bilgilerinizi girdiniz

3- Çalıştığınız kuruma ait bilgileri girdiniz

4- Eğitim durumunuza ilişkin bilgileri girdiniz

5- Çalışmalarınızı ORCID'e aktardınız

6- Scopus’tan ORCID’e veri aktarımı yaptığınız için Scopus Author ID'niz oluşmuş oldu.

Sisteme yeniden giriş yapmak istediğinizde https://orcid.org/signinadresinden e-posta veya ORCID kayıt numaranızı ve belirlemiş olduğunuz şifreyi yazarak giriş yapabilirsiniz.