Skip to Main Content

İYTE Kütüphanesi E-Bülten Şubat 2013: En Çok Okunan Kitap Hakkında

En Çok Okunan Kitap

ALAYCI KUŞ = MOCKINGJAY

 

Yazarı: Suzanne COLLINS

Çeviren: Sevinç Tezcan YANAR

Tür: Bilim Kurgu

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Yayın Yeri: İstanbul

Yayın Tarihi: 2010

Sayfa Sayısı: 416 s.

ISBN: 9786054263868


"Alaycı Kuş" Suzanne Collins'in "Açlık Oyunları" ile başlayıp "Ateşi Yakalamak" ile devam eden üçleme roman serisinin üçüncü ve son kitabı olduğundan, "Alaycı Kuş" u okumaya başlamadan önce serinin diğer kitaplarını okumanızı öneririz.

Arka Kapak:

Bütün engellere rağmen, Katniss Everdeen Açlık Oyunları'ndan iki kez sağ çıkmıştır. Ama şimdi kanlı arenadan sağ çıkmayı başardığı halde hâlâ güvende değildir.
Capitol kızgındır.
Capitol rövanş istemektedir.
Uğradıkları bozgunun bedelini ödetmek istedikleri kişi kimdir? Katniss. Daha da beteri, Başkan Snow başka hiç kimsenin de güvende olmadığını açıkça belirtmiştir. Ne Katniss'in ailesi, ne arkadaşları, ne de 12. Mıntıka halkı. Suzanne Collins'in gerilim romanı Açlık Oyunları üçlemesinin bu güçlü ve heyecan verici finali yılın en çok sözü edilen kitabı olmayı vaat ediyor.

"En heyecanlı yerinde kesilen mükemmel kitap okurları üçüncü cilt için feryat ederken bırakacak."
- Kirkus reviews

"Edward'ı ya da Jacob'u unutun... okurlar taraf tutacak: Peeta mı, yoksa Gale mi?"
- Publishers Weekly

"Katniss ustalıkla öldürürken, Collins vurucu yeteneğiyle yazıyor."
- Time dergisi


"Kusursuz ilerleme hızı ve heyecan verici bir dünyanın inşa edilmesi."
- Booklist


"Ardında yeterince yanıtlanmamış soru bırakarak okurları kıvrandırıp ümitsizce bir sonraki bölümü beklemelerini sağlıyor."
- School Library Journal
 
***

Seriyi takip edenlerin hatırlayacağı üzere; serinin ikinci kitabı olan "Ateşi Yakalamak"ın sonunda Katniss, Açlık Oyunları'ndan ikince kez sağ olarak kurtuluyor, Peeta Capitol'ün elinde ve ayaklanmalar yayılmaya başlıyor...

12. Mıntıka halkının büyük çoğunluğunun yangında yaşamını yitirmesinin ardından sağ kalanlar; yetmiş beş yıl önceki savaşta Capitol tarafından yok edildiği sanılan, yeraltında büyük bir topluluğu barındıran 13. Mıntıka'ya yerleştiriliyor. 13. Mıntıka halkı, savaşta Capitol'e karşı ayaklanarak, nükleer güçleriyle savaşı kazanmış, Capitol'den bağımsız, isyancılardan oluşuyor. Diğer mıntıkaların birleşip ayaklanması ve Capitol'ü devirmek için çalışıyorlar.

Çeyrek Asır Oyunları sırasında arenadan özellikle kurtarılan Katniss, kendisi bilmese de, uzun zamandır planlı olarak, kendini göstermeye başlamış olan devrimin parçası haline getirilmiş durumda. Kişisel olarak bedeli her ne olursa olsun, Katniss piyon olmayı kabul edip, isyancıların Alaycı Kuşu oluyor.

Bu kitapta Mıntıkalardaki isyancıların Capitol’e ve Başkan Snow'a karşı açtıkları savaş başlıyor. 

***

Temposu ağır başlayan kitap, ilerleyen bölümlerde soluksuz okuyacağınız romana dönüşüyor. İlk iki kitaptan akıllarda kalan pek çok soru, serinin son kitabında cevap buluyor. Capitol'ün gaddarca yönetimi ve halka yaşattıkları ilk iki kitapta olduğundan çok daha açık ve ayrıntılı bir şekilde işleniyor. Açlık Oyunları ve Ateşi Yakalamak kitaplarına sürekli bir aksiyon ve gerilim hakimken; Alaycı Kuş'ta konunun derinleşerek, savaş politikası ve stratejileri, savaşın tüm insanlar üzerindeki yıkıcı etkisine vurgu yapılması okuyucuyu derinden etkileyerek, düşünmeye sevk ediyor.  Alışageldiğimiz süper kahramanlardan farklı olarak; Katniss'in incinebilir, bencil olması gibi insani özellikleriyle de verilmesi romana ve roman kahramanına inanırlığı arttırıyor, romanı gerçekçi kılıyor.

Collins; merak uyandıran, şaşkınlık yaratan cümle teknikleriyle okuyucusunu tavlıyor. Olayları verirken, neden-nasılların cevapları konusunda okuyucuyu düşünmeye sevk edecek şekilde hareket ederek, okurun zihnini açık tutuyor. Aşk üçgenlerinde kahramanın kimi seçeceği genellikle başlarda anlaşılır olmasına rağmen, Collins bu konuda okuyucusunu serinin sonlarına kadar merak duygusu içinde bırakmayı başarıyor, hiçbir ipucu vermiyor. Acaba Gale mi, Peeta mı?

Alaycı Kuş, bir bilim kurgu romanı olmasına rağmen; iktidarın istismarı, insanlara yapılan işkence, başka yaşamlar için feda edilen hayatlar, savaşların her iki tarafı da kirletmesi üzerine düşündürüyor. Savaşın, hatta politikanın çirkin yüzünü gözler önüne seriyor.
 
Serinin ilk iki kitabında yazarın şimdiki zamanda yazmış olmasına rağmen, yayınevinin öncelikle buna uygun çeviri yapıp basmasına, daha sonra ise tercihen şimdiki zamandan özensizce geçmiş zamana değiştirmiş olmasından dolayı, zamanlar birbirine karışıyor, bu da okumayı zorlaştırıyor ve sürükleyiciliğini engelliyor. Alaycı Kuş'ta böyle bir sorun yok ancak İngilizceden birebir çevrilen, bizim dilimizde karşılığı olmayan kelimeler, cümle düşüklükleri ve imlâ hataları bulunuyor. Tüm bunlara rağmen son derece hızlı ve zorlanmadan okuyacağınız sürükleyici ve etkileyici bir kitap. Mutlu olduğu kadar hüzünlü, klişelerin aksi bir son. 

Yazarı Hakkında - Suzanne Collins

SUZANNE COLLINS 

 

Kitapları


Yeraltı Günlükleri Serisi

  1. Gregor ve Gri Kehanet
  2. Gregor ve Felaket Kehaneti
  3. Gregor ve Kan Kehaneti
  4. Gregor ve Sır Kehaneti
  5. Gregor ve Zaman Kehaneti

 

Açlık Oyunları Serisi

  1. Açlık Oyunları
  2. Ateşi Yakalamak
  3. Alaycı Kuş

 

Diğer Kitapları

  • Fire Proof: Shelby Wood
  • When Charlie Mcbutton lost power

 

 

 

 

http://tr.wikipedia.org/wiki/Suzanne_Collins

adresinden alınmıştır.Suzanne Collins (doğum tarihi, 10 Ağustos 1962) Amerikalı, televizyon senaristi ve roman yazarıdır. En tanınan eseri Açlık Oyunları serisidir. Seri Açlık Oyunları(2008), Ateşi Yakalamak(2009) ve Alaycı Kuş(2010) kitaplarından oluşur.

Collins 10 Ağustos 1962 yılında Hartford, Connecticut'de dünyaya geldi. [Vietnam Savaşı]'ında Hava Kuvvetleri'nde görev yapmış bir subayın kızıdır. Bir askerin kızı olarak kendisi ve ailesi sürekli olarak taşınmışlardır. Çoçukluğu Amerika'nın doğusunda geçmiştir. Alabama Güzel Sanatlar Fakültesine, Tiyatro Sanatları uzmanı olduğu liseye katıldı. Indiana Üniversitesinden Drama ve İletişim dallarında çift anadal yaparak mezun oldu.

Collins'in kariyeri 1991 yılında çocuklar için televizyon şovu yazarak başladı. Nickelodeon'da aralarında Clarissa Explains It All, The Mystery Files of Shelby Woo, Little Bear, ve Oswald adlı çizgi filmlerinde bulunduğu birçok televizyon şovunda çalıştı. Aynı zamanda Clifford's Puppy Days şovunda baş yazar olarak görev yaptı. Santa, Baby!'nin Noel özel bölümü olan animasyonda yardımcı yazar olarak Writers Guild of America ödülüne aday gösterildi. Daha sonra çocuklar için kitap yazmaya başladı. İlk kitabı The Underland Chronicles (Yeraltı Günlükleri) New York Times en çok satanlar listesine girdi. 2003 2007 yılları arasında Yeraltı Günlükleri Serisi altında 5 kitap yazdı. Bu zaman diliminde ayrıca Mike Lester tarafından resimlendirilmiş When Charlie McButton Lost Power (2005) kitabını yayınladı.

2008 yılında Skolastik Yayıncılık tarafından üçlemenin ilk kitabı olan Açlık Oyunları basıldı. Collins kitabı yazarken kısmen Antik Yunan efsanesi olan Theseus and the Minotaur etkilenmiştir. Diğer bir ilham kaynağı ise açlığı, yoksulluğu ve savaşın etkilerini anlamasına imkan veren babasının Hava Kuvvetleri'ndeki işinden etkilenmiştir. Serinin ikinci kitabı Ateşi Yakalamak 2009 yılında, üçüncü kitap Alaycı Kuş ise 24 Ağustos 2010 tarihinde yayınlanmıştır. 14 ay içerisinde serinin ilk kitabı sadece Kuzey Amerika'da 1,4 milyon kopya satmıştır. Açlık Oyunları New York Times Best Seller listesinde aralıksız 60 hafta boyunca zirvede kalmayı başarmıştır. Lions Gate Entertainment kitabın dünya çapındaki dağıtım haklarını almış ve Nina Jacabson'un sahibi olduğu Color Force yapım şirketi tarafından yapımı üstlenilmiştir. Collins filmin senaryosunu kendi uyarlamıştır. [Gary Ross] tarafından yöneltilen film Türkiye'de 23 Mart 2012 tarihinde girmiştir. Filmde ana karaterlerden biri olan Katniss Everdeen Jennifer Lawrence tarafından oynanmıştır. Josh Hutcherson, Peeta Mellark karakterini, Liam Hemsworth ise Gale Hawthorne karakterini canlandırmıştır.

2008 yılında yayınlanan roman Açlık Oyunları ve arkasından 2012 yılında vizyona giren filmi, Battle Royale romanına olan benzerliği ile eleştiri konusu olmuştur. Collins kendi kitabı basılana kadar diğer kitaptan haberi olmadığından bahsetmiş olmasına rağmen, Battle Royale yazarı Takami hayranlarına kitaplarına sahip çıktığı için teşekkür etmiş ancak her kitabın önerecek bir şeyi vardır ve eğer okuyucular bir kitabın içinde değerli bir şey buluyorlarsa, bu bir yazarın isteyeceği her şeydir ifadesinde bulunmuştur.

Açlık Oyunları'nın sağladığı bir popüleritenin sonucunda, Colllins, Time dergisi tarafından 2010 yılının etkili şahsı olarak seçilmiştir. 2012 yılının Mart ayında Amazon.com Collins'in tüm zamanların en çok satılan Kindle (Amazon.com tarafından üretilen ve elektronik ortamda kitap okumaya yarayan tablet pc) yazarı olduğunu ilan etmiştir.

Suzanne Collins Newton, Connecticut'de kocası, iki çocuğu ve 2 kedisiyle beraber yaşamaktadır. Katolik Kilisesi mensubudur.