Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

İYTE Kütüphanesi E-Bülten Ekim 2020: Sizinleyiz!: Kütüphanemiz Hep Sizinle

Artık Siz de İYTE'lisiniz

Sizleri bu yıl Kütüphane binamızın sıcak ortamında karşılayıp, hoş geldiniz diyemiyoruz. Ancak bilgi ihtiyaçlarınızda bir tık ya da bir e-posta uzaklığında olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. 

Bu süreçte kampüse gelen İYTE'liler için mesai saatleri içerisinde (hafta içi 9.00 - 17.00) Ödünç/İade hizmetlerinin yanı sıra Kütüphane Süreli Yayınlar Salonumuzun kullanımınıza açık olduğunu hatırlatmak isteriz. 

İYTE Kütüphanesi Kısa Bilgi:

Dinamik ve değişime öncülük eden İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı; 1992 yılında Enstitü bünyesinde kurulmuş ve 2007 yılında 6.100 metrekarelik alana sahip, linke tıklayarak fotoğraflarını inceleyebileceğiniz, kendi binasına taşınmıştır. 2008 yılında LIBER (Avrupa Kütüphaneler Birliği) tarafından yapılan çalışma neticesinde, Avrupa’da son 4 yılda yapılan en iyi 29 kütüphane binası içinde yer almıştır. Şu anda 1000 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. 

İYTE Kütüphanesi; Türkiye’de kütüphanecilik alanında birçok konuda ilkleri gerçekleştirerek öncü olan, yenilikçi bir kütüphanedir: İlk mobil kütüphane web sitesi, ilk facebook uygulaması, ilk mobil kütüphane katalog tarama uygulaması, akıllı araç çubuğu kullanılması, kütüphane kayıtlarının Google books ve dünya kataloğunda taranabilmesi gibi. Gerek fiziki şartları ve koleksiyonlarının güncelliği, gerekse kullandığı bilgi teknolojileri ve dünya standartlarında, zengin bir veri tabanı ve elektronik kaynak koleksiyonuna hızlı ve kolay erişim imkânı sunması bakımından Türkiye’nin en iyi Üniversite Kütüphaneleri arasında yer almaktadır.

Kullanıcıların olduğu her yerde olmaya özen gösteren İYTE Kütüphanesi, ihtiyaç duyulduğu her an, en iyi hizmeti sunabilmek için facebook, twitter ve foursquare gibi sosyal medya araçlarını da aktif olarak kullanmakta, Kütüphane çalışanlarına ve sunulan hizmetlere ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

İYTE Kütüphanesi, özellikle son yıllarda kütüphane hizmetlerinin yanı sıra yürüttüğü AB (Avrupa Birliği) projeleri, düzenlediği çeşitli toplantı ve etkinlikler başka kurumlarda düzenlenen farklı konularda sunduğu bildiriler, uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış makaleler, ulusal ve uluslararası üyelikleri ile hem ulusal hem de uluslararası ölçekte fark yaratmaya devam etmektedir.

İYTE Kütüphanesi; kullanıcı merkezli hizmet anlayışı ile her türlü bilgi ihtiyacında kullanıcılarının kütüphaneyi başlangıç noktası olarak görmelerini hedef almaktadır. Basılı ve Elektronik kaynak sayılarımız:

Yıllar itibariyle kaynak sayımız, kütüphane kullanımı vb. ilişkin rakamları görmek için tıklayınız.

Kütüphane Üyelikleri: ANKOS (Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu Derneği), TÜBİTAK-EKUAL (Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı), LIBER (Avrupa Kütüphaneler Birliği), IATUL (Uluslararası Teknik Üniversite Kütüphaneleri Derneği), EuroCris (Güncel Araştırma Bilgi Sistemleri) ve COAR (Açık Erişim Arşivleri Konfederasyonu).

Sizlerden gerek sosyal medya gerekse de e-mail yoluyla gelecek sorulara kısa sürede cevap döneceğimizi, 7/24 yardımcı olmaya çalışacağımızı vurgulamak istiyoruz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Mobil Web Sitesi : http://library.iyte.edu.tr/m/
Facebook: https://www.facebook.com/iytelibrary
Twitter: https://twitter.com/iytelibrary
Instagram: https://www.instagram.com/iytelibraryofficial/​
Pinterest: https://tr.pinterest.com/iytelibrary/​


Bunları Bilmenizde Yarar Var...

• İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü akademik-idari personeli ve öğrencileri doğal üyelerimizdir. Herhangi bir üyelik işlemi yapmadan; Enstitü kimlikleriyle kütüphanemizden faydalanabilir, ödünç kaynak alabilirler.

• Üyelerimiz sadece kendi Enstitü Kimlik Kartları ile ödünç kaynak alabilirler, bir başkasının kimlik kartı ile ödünç kaynak alamazlar.

• Kütüphane web sitemizden “Tüm kaynaklarda arama yap” yazan arama çubuğundan; kütüphanemizde bulunan basılı ve elektronik kaynakların tamamına yakınını aynı anda taratabilir, konulara göre sınıflandırma yapabilir, gelen sonuçları istediğiniz şekilde (yayın adı, yayın yılı vs.) sıralatabilir ve tam metinlere ulaşabilirsiniz.

• Abone olduğumuz veritabanlarına, EzProxy sayesinde Enstitü elektronik posta adresleriniz ve şifrelerinizle istediğiniz her yerden ulaşabilirsiniz. Proxy ayarlarınızı yaparak da kampüs dışı erişimden faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

• Basılı ve elektronik kitap aramalarında Katalog başlığından aramanızı yapabilirsiniz. 

• Katalog sayfasında iken hesabınızla giriş yaparak (Enstitü e-mail adresiniz ve şifreniz ile) ödünç aldığınız kaynakların süresini uzatabilir, ödünçte görünen kaynaklar için rezerv işlemi yapabilirsiniz.

• Ödünç aldığınız kaynak bir başka üyemiz tarafından ayırtılmamışsa (rezerv yapılmamışsa) süresini iki kez uzatabilirsiniz.

• Kullanıcılarımıza; elektronik posta yolu ile rezerv işlemleri ile ilgili bilgilendirme ve ödünç aldıkları kaynakların süresine dair uyarı mesajları gönderilmektedir.

• Kullanıcılarımız yaptıkları katalog taramalarını kaydedip, elektronik posta yolu ile kendilerine veya başkalarına gönderebilirler.

• Kütüphane web sayfamız duyurular kısmından kütüphanemiz ve veritabanları ile ilgili duyuruları takip edebilirsiniz.