Skip to Main Content

İYTE Kütüphanesi E-Bülten Ekim 2018: Yardım Masası - Yabancı Dil Destek

Yabancı Dilinizi Geliştirmenize Yardımcı Olacak Kütüphane Kaynaklarımız - İYTE Dijital Kütüphanesi (OverDrive)

Kütüphanemiz koleksiyonumuzda yer alan elektronik kitap, sesli kitap, müzik ve videolara İYTE Dijital Kütüphanemiz (Overdrive) aracılığıyla 7 gün 24 saat erişebilirsiniz. http://iyte.lib.overdrive.com link adresinden Enstitü E-mail adresiniz ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Ovedrive günümüz hızlı ve yoğun yaşam temposunda kolay kullanılabilme imkânı sunan dosya türleri içermektedir. Cep telefonlarınıza ya da cep bilgisayarlarınıza bu kaynakları yükleyip kullanabilirsiniz. Özellikle sesli kitaplar, yabancı dil öğreniminizi kolaylaştıracak, kelime bilginizi arttıracak ve telaffuzunuzu geliştirmeye yardımcı olacaktır.


 

"OverDrive Media Console"ü yüklemeniz gerekmektedir.  

OverDrive App: https://app.overdrive.com/#download​

Cihazlar : https://help.overdrive.com/#devices

OverDrive Yardım Videoları: https://help.overdrive.com/customer/en/portal/articles/2903768-overdrive-help-videos

Yabancı Dilinizi Geliştirmenize Yardımcı Olacak Kütüphane Kaynaklarımız - Rosetta Stone

Dünyanın en çok tercih edilen Rosetta Stone online dil eğitim aracı, başarısı kanıtlı Dynamic Immersion yöntemi ile 22,000’den fazla okula, 12,000’in üzerinde kuruma 20 yılı aşkın süredir hizmet vermektedir. Ödül kazanmış etkileşimli yaklaşımı sayesinde dünyadaki milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilmektedir ve her yerden - her zaman erişim imkanı sunmaktadır.

Mobil uygulama ile de kullanılabilmektedir.

Konuşma, yazma, okuma ve anlama yeteneklerini doğal bir şekilde öğreten Rosetta Stone ile ezber ve çeviri zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

Hesap Oluşturma: Kampüs içinde iken hesap oluşturulması gerekmektedir. Daha sonra oluşturduğunuz hesap bilgileriniz ile bağlanabilirsiniz.

 • Enstitü e-mail adresinizi giriniz
 • Bir şifre belirleyiniz (en az 6 harf ve 1 rakam) 

İçerdiği 30 dil: İngilizce (Amerikan), İngilizce (İngiliz), İspanyolca (Latin Amerika), İspanyolca (İspanya), Fransızca, Almanca, İtalyanca, Arapça, Çince (Mandarin), Dari Farsçası, Flemenkçe, Filipin Dili, Yunanca, Lehçe, Hintçe, Endonezya Dili, İrlanda Dili,  Japonca, Korece, Latince, Afganca, Farsça, İbranice, Portekizce (Brezilya), Rusça, Savahilice, İsveççe, Türkçe, Urduca, Vietnam Dili. 

Tüm seviyeler için bu dillere erişim vardır. Rosetta Stone'a erişmek için tıklayınız.

- Rosetta Stone Mobil Uygulama Erişim Kılavuzu

- Rosetta Stone’u mobil cihazlara nasıl indirebileceğinizi gösteren sunum dosyası için

- Rosetta Stone ile ilgili detaylı içerik bilgisi için

- Rosetta Stone Rehber

Yabancı Dilinizi Geliştirmenize Yardımcı Olacak Kütüphane Kaynaklarımız - Hot English

Hot English Magazine günümüzün gerçek insanlarını ve güncel konularını ironik bir dille anlatarak İngilizce öğrenmeye motive eden eğlenceli ve kendine has yaklaşımı olan bir dergidir. İçeriğinde çok sayıda görsel unsur kullanarak öğrenmeyi daha kolay hale getirmek amaçlanmıştır. İngilizce seviyeniz ne olursa olsun Hot English Magazin’de kendinizi geliştirebilecek birşeyler mutlaka bulacaksınız. Hot English Magazine dergisiyle, içeriğindeki güncel konularla (Filmler, Müzik, İş dünyası, Seyahat, Kültür, En sıcak haberler, hot topics) öğrenme motivasyonunuzu, algı ve ilginizi her zaman yüksek seviyede tutarak daha kolay öğrenebilirsiniz. Grammar (dil bilgisi), vocabulary (kelime), listening (dinleme) ve reading (okuma) egzersizleri mevcut. Dört temel İngilizce seviyesine (pre-intermediate, intermediate, upper intermediate and advanced) göre konuları içermektedir. 

İngilizce gramer ve İngilizce kelime ezberleme Hot English Magazine ile artık çok kolay ve eğlenceli. 

 • 8000 yeni kelime, deyim, ifade şekli öğreneceksiniz
 • Formal İngilizceyle birlikte bir ölçüde İnformal & Günlük yaşam İngilizcesini bileceksiniz.
 • İngilizce anadil olan kişilerce hazırlandığı için, akıcı İngilizce yazışmaları anlayacaksınız. 
 • Güncel iş dünyası, müzik, film, seyahat, haber ve kültür konularıyla dünyayı takip edeceksiniz.
 • Keyifli ve eğlenceli okuma ve yüksek motivasyonla İngilizce’nizi etkin ve çok hızlı geliştireceksiniz.

Eğlenceli, kolay, farklı, çeşitli ve renkli konuları içeren öğretim metodu sayesinde sıkmadan, bunaltmadan, yormadan ve bıktırmadan, âdetâ hayatı yaşıyor rahatlığı içinde ileri ingilizce seviyesine ulaşabileceksiniz. 

Erişim için tıklayınız.

Yabancı Dilinizi Geliştirmenize Yardımcı Olacak Kütüphane Kaynaklarımız - Tümer ALTAŞ A.Ş. Sınav Hazırlık ve Dil Eğitimi Destek

Erişim Kayıt Bilgileri:

 1. Kampüs içinden "Kayıt Ol"a tıklayarak sadece bilgilerinizi doldurmanız yeterli, hesabınız aktif hale gelecektir. (Daha önceki erişimimizde hesap oluşturdu iseniz yeniden hesap oluşturmanıza gerek yok.) 
 2. Kampüs dışında iseniz, kütüphanemizden kurum kodunuzu öğrenerek, "Kayıt Ol" formunda  yer alan "Kurum Kodu Girin" yazan kutucuğa kodu girerek hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz.

Not: Hesabınız etkinleştikten sonra istediğiniz yerden veritabanına erişebilirsiniz.

Tümer ALTAŞ A.Ş. Sınav Hazırlık ve Dil Eğitimi Destek Veri Tabanı İçeriği:

 • e) YDS: 2005 -2012 yılları arası çıkmış 4500 adet KPDS, ÜDS (sağlık, sosyal, fen) soruları ve her bir sorunun video çözümü.
 • PTE: Sınavın 20 soru türüne ait tanıtım ve etkili stratejiler
 • IELTS: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.
 • TOEFL iBT: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.
 • Dinleyerek Kelime: 3600 Akademik sınav kelimesi ve her kelime için Hafıza Teknikleriyle oluşturulmuş ses bağlantısı. Sadece dinleyerek kelime öğrenme.
 • Cümle Çevirileri: Kelimelerin cümlede geldikleri anlamı sağlamlaştırmak ve okuma anlama becerisini geliştirmek için hazırlanmış cümle çevirileri.
 • Paragraf Çevirileri: Okuma anlama becerisini geliştirmek için hazırlanmış 7 adet strateji videosu ve 91 adet metin çevirisi.
 • Görüntülü Gramer Konu Anlatımı: A’dan Z’ye tüm gramer konularının en ince detaylarıyla anlatıldığı 335 video anlatımlı içerik.
 • Toplamda 10.000 üzeri görsel ve işitsel içerik. 

Mobil ve web platformlarında kullanılabilir.

Erişmek için tıklayınız.

Yabancı Dilinizi Geliştirmenize Yardımcı Olacak Kütüphane Kaynaklarımız - Tümer ALTAŞ A.Ş. e-Sınav Veri Tabanı

Erişim Kayıt Bilgileri:

 • Kampüs içinden "Kayıt Ol"a tıklayarak sadece bilgilerinizi doldurmanız yeterli, hesabınız aktif hale gelecektir. (Daha önceki erişimimizde hesap oluşturdu iseniz yeniden hesap oluşturmanıza gerek yok.) 

İçerik Bilgisi:

 • Online Deneme Sınavları : YökDil – (e) YDS – TıpDil
 • Soru Türüne göre Mini Testler : Çözüm – Strateji ve Tavsiyeler
 • Sınav formatına uygun kaliteli sorular : Sınavlara göre ayrı ayrı içerik
 • Sınav Hazırlığına yönelik Eğitim İçeriği
 • Gramer, Kelime, Cümle ve Paragraf Çevirileri

Mobil ve web platformlarında kullanılabilir.

Erişmek için tıklayınız.