Skip to Main Content

İYTE Kütüphanesi E-Bülten Ekim 2018: Bir Film Önerimiz

Bir Film Önerisi: Dangal

Dangal

Yönetmen: Nitesh Tiwari

Yapımcı: Aamir Khan, Kiran Rao, Siddharth Roy Kapur

Senarist: Dan Gilroy, Nico Soultanakis, Tarsem Singh

Oyuncular: Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh, Sanya Malhotra, Zaira Wasim, Suhani Bhatnagar, Girish Kulkarni

Türü: Spor-dram

Yapımı: 2016 - Hindistan

Filmin Süresi: 161 dk.

Konusu:

Dangal (Türkçe: Güreş yarışması), 2016 yapımı spor-dram türünde bir biyografik Hindistan filmidir.

Film, güreşçi bir baba ile güreşmeyi öğrettiği iki kızının ilişkisini konu edinir. Gerçek bir hikayeye dayanan filmde tanınmış oyuncu ve yönetmen Aamir Khan, Mahavir Singh adlı güreşçiyi canlandırmıştır.

Film, Hindistan'da gişe rekortmeni, Çin'de ise en çok izlenen yabancı film olmuştur.

Hintli Mahavir Singh Phogat’ın hayat hikayesinden beyazperdeye uyarlanan Dangal'da, Aaamir Khan, Mahavir Sing Phogat'ı canlandırıyor. Hindistan'da güreş yarışlarına verilen isim olan "Dangal"da, Mahavir Singh çok sevdiği güreşten uzaklaşmak zorunda kalmış, güreş konusundaki umudunu doğacak erkek çocuğuna bağlamıştır. Ancak peş peşe dört kız çocuğu olunca hayal kırıklıkları yaşar. Ta ki kızlarının ne kadar güçlü olduklarını fark edip, en büyük iki kızını yani Babita Kumari ve Geeta Phogat'ı birer güreşçi olarak eğitmeye karar verene kadar. Ancak bu hiç de kolay olmaz: Yoksul, kadınların ezildiği, kızların çocuk yaşta evlendirildiği bir toplumda Mahavir, kızlarını erkek çocukları ile yarıştırarak erkeklerin dünyasına kabul ettirmek için bir yandan geleneklerle mücadele ederken, diğer yandan da çevrelerinin kendilerine biçtiği rolden çıkmak istemeyen kızlarıyla da çatışmalar yaşar. Sonucunda ise amacına ulaşarak ülkesini ve ailesini onurlandırmayı başarırken, kızlarını da muhafazakar düzenin karşısında ayakta durmayı başaran birer savaşçıya dönüştürür.

1965 doğumlu, 8 yaşında çocuk oyuncu olarak kariyerine başlayan Aamir Khan, Dangal ile en iyi performanslarından birini sergiliyor. Filmde öncelikle yaşlılık dönemini çekmek istemiş ve bunun için 28 kilo almış, daha sonra gençlik günlerinin çekimi için 20 haftada 25 kilo vermiş. Geeta'yı canlandıran Fatima Sana Shaikh ve Babita'yı canlandıran Sanya Malhotra sınava sokulan 3000 oyuncu arasından seçilmiş ve 6-7 ay boyunca güreş eğitimi almışlar. Film için saçlarını kısacık kestiren Fatima Sana Shaikh ve Sanya Malhotra'nın da oyunculukları son derece başarılı. Gerçek yaşamda da güreşçi oldukları izlenimini vermeyi başarıyorlar. 


Hindistan kültürünü başarılı bir şekilde yansıtan film, aynı zamanda Türkiye ve benzeri ülkelerdeki toplum yaşayışına, cinsiyet farklılığına dikkat çeken ve karşı çıkan çok güçlü mesajlar içeriyor. Özellikle 2010 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları'nda Geeta'nın son iki maçı olmak üzere güreş  sahneleri muhteşem. Çok farklı duyguları peş peşe yaşatmayı başarıyor; kızgınlık, hüzün, mutluluk, gurur... 

Son derece iyi işlenmiş bir hikaye, etkileyici sahneler, muhteşem müzikler ve final sahnesi ile güreşe ilgi duymayanların bile keyifle izleyeceği, samimi, duygu yüklü mükemmel bir film çıkmış ortaya. İnancın başarıya dönüşmesini adım adım takip edebileceğiniz, özellikle Hollywood yapımı dışında iyi film izlemek isteyenler Bollywood yapımı Dangal'ı mutlaka izlemeli.

Bollywood tarihinde Hindistan’da gişe rekortmeni olarak en çok hasılat yapan ve Çin’de en çok izlenen yabancı film olmayı başaran Dangal, 7 ayrı dalda rekor sahibi.

Dangal Fragman