Skip to Main Content

İYTE Kütüphanesi E-Bülten Ekim 2018: En Çok İzlenen Film Hakkında

En Çok İzlenen Film Hakkında

                                                                                   

Far From Men (İnsanlıktan Uzakta)​


Yönetmen: David Oelhoffen


Yapımcı: ​Marc Du Pontavice,  Matthew Gledhill


Senaryo: David Oelhoffen,  Antoine Lacomblez

Oyuncular:
 Viggo Mortensen, Reda Kateb, Djemel Barek

Tür: Dram

Yapım yılı, ülkesi: 2014 - Fransa

Süre: 101 dakika

Dil: Fransızca, Arapça, İspanyolca                                                                

Konusu:

1950’li yıllarda Cezayir’de gözlerden uzak bir köyde bir öğretmen olarak çalışan İspanyol asıllı Daru (Viggo Mortensen), ülkede yaşanan gerilimin gölgesinde Arap çocuklarına eğitim vermektedir. Bir dönem Fransız ordusuna da hizmet etmiş olan Daru, bir akrabasını öldürdüğü gerekçesiyle kendisine teslim edilen Mohamed'i (Reda Kateb) başka bir şehirdeki güvenlik güçlerine teslim etmek üzere Atlas Dağları'nı aşacak bir yolculuğa koyulur. Birbirinden çok farklı karakterdeki bu iki adam, zorlu yol boyunca tahmin edemedikleri birçok olayla yüz yüze gelecektir. İnsanlıktan uzakta gerçekleşen bu tehlikeli yolculuk, her iki insanı birbirine daha da yakınlaştıracaktır…

Film, Fransız Cezayir'inde doğup büyümüş ünlü yazar ve düşünür Albert Camus'nün Misafir adlı öyküsünden sinemaya uyarlanmış ve birçok ödüle layık görülmüştür.

Cezayir Bağımsızlık Savaşının yeni başladığı dönemde, Cezayir’in bir dağ köyünde öğretmenlik yapan Cezayir doğumlu İspanyol, ''Fransızlara göre Arap, Araplara göre Fransız'' olarak nitelendirilen Daru ile Arap köylü Mohamed’in zorunlu çıktıkları yolculuktaki yaşam mücadeleleri, gerek bölgenin coğrafyası gerekse hikayenin kurgusu ile western tarzında anlatılıyor. 

Kültürleri ve karakterleri birbirinden farklı bu iki adam, çıkmış oldukları bu uzun ve zorlu yolculukta, bir yandan kendi iç çatışmalarını yaşarken diğer yandan rejim karşıtı Cezayirli isyancılar ile Fransız kuvvetlerinin arasındaki çatışmanın ortasında, seçim yapmak zorunda kalacakları birçok olay yaşıyorlar. Hikaye ilerledikçe aralarında kurulan bağa tanıklık etmeye başlıyoruz.

Camus'un "Misafir" adlı öyküsüne yeni karakterler ve olaylar ekleyen yönetmen David Oelhoffen, Camus’nun romanında işlediği yaşam ve ölüm kavramlarına, iki karakter üzerinden yarattığı çatışmalarla yeni bir yaklaşım getiriyor. Cezayirli isyancılar ile Fransız kuvvetlerinin arasındaki bağımsızlık savaşının ortasında tarafsız kalmaya çalışan Daru ile bir yandan tarafsızlığın mümkün olup olmadığnı sorgularken diğer yandan savaş etiğini ve insanlığı da sorguluyorsunuz. Öldürmeyi değil yaşatmayı seçen Daru ve Muhammed, şiddetin ve tehlikenin olduğu, ölümün kol gezdiği bir coğrafyada bunu nasıl gerçekleştirebilecek!

Fransızca, Arapça ve İspanyolca konuştuğu filmde Daru karakterini kusursuz canlandırarak başarılı bir performans sergileyen Viggo Mortensen'in bakışlarındaki derinliği ve insalcığı görebiliyorsunuz. Reda Kateb'de rolünün hakkını veriyor.

Yönetmenliğinin yanı sıra filmin senaristliğini de üstlenen David Oelhoffen, Camus'un hikayesinin ruhunu sinemaya aktarmayı başarmış. Uçsuz bucaksız doğanın geniş açılardan çekimi, doğal ışık tercihleri ve duygu aktarımını sağlayan yakın plan çekimler, seyirciyi etkiliyor ve hikayenin içine çekiyor. Filmin finali de son derece ilgili çekici ve sorgulama yapmanıza neden oluyor.

Oyunculuklar, senaryo ve mekanların gayet başarılı olduğu filmde, Nick Cave ve Warren Ellis imzalı müzikler de dikkat çekerek, hikayeyi tamamlıyor. 

Ödüller ve Adaylıklar
2014 Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan için yarışan film, festivalde Arca, CinemaGiovani ve Interfilm ödüllerine layık görüldü.

 

Far From Men (İnsanlıktan Uzakta)