Skip to Main Content

İYTE Kütüphanesi E-Bülten Ekim 2018: En Çok Ödünç Alınan Edebi Kitaplar

En Çok Ödünç Alınan Edebi Kitaplar (Ocak - Haziran 2018)

Hayvanlardan tanrılara : sapiens : insan türünün kısa bir tarihi

''Nietzsche'nin de söylediği gibi, yaşamak için bir sebebiniz varsa her şeyle baş edebilirsiniz. Anlamlı bir hayat, zorluklar içinde geçse de son derece tatmin edici olabilir, buna karşılık anlamsız bir hayat
da ne kadar konforlu olursa olsun korkunç olabilir.''

Kürk mantolu Madonna

“Bilhassa tahammül edemediğim bir şey, kadının erkek karşısında her zaman pasif kalmaya mecbur oluşu... Neden? Niçin daima biz kaçacağız ve siz kovalayacaksınız? Niçin daima biz teslim olacağız ve siz teslim alacaksınız?
Niçin sizin yalvarışlarınızda bile bir tahakküm,bizim reddedişlerimizde bile bir aciz bulunacak?”

Serenad
"Kötümser, 'İşler daha kötü olamaz' diye feryat ederken, iyimser, 'Olabilir, daha kötü de olabilir' dermiş. Şimdi söyle bakalım.Sen iyimser misin, kötümser mi?" 

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

"Küfür etmek medeniyetsizliğin belirtisidir. Eğer yiğitliğinizi göstermek istiyorsanız, bunun için daha asil çözümler bulunuz."
 

Başlangıç

 "Bilgisayarlar sanat üretmeye başladığında sanatçısı kim olacak?
Bilgisayar mı yoksa programcısı mı?"

 
Yer altından notlar

"İnsanın yaratmayı, yol açmayı sevdiği su götürmez bir gerçektir. Ama sorarım size, neden bir yandan da yıkmaya, her şeyi darmadağın etmeye bayılır?”


Mutlu Ölüm

"Yalnız zaman gerekiyor mutlu olmak için. Çok zaman. Mutluluk da uzun bir sabırdır zaten. Ve çoğu kez, para aracılığıyla zaman kazanmak gerekirken, yaşamımızı para kazanarak tüketiyoruz.."

Portobello cadısı = Bruxa de Portobello

"Öğretmen nedir? Söyleyeyim sana: Öğretmen bir şeyler öğreten biri değil, Öğrencinin zaten bildiği şeyi keşfedebilmesi için ona esin veren kişidir."


 

Gecenin sonuna yolculuk 

"Düşünceler bile Pazar tatili yapma hakkını elde etmiş; herkes her zamankinden de daha sersem sepelek. Orada öyle durulur, bomboş. Neredeyse yorucu bir
iş. Mutluyuzdur. Laflayacak hiçbir şey yoktur, çünkü aslına bakarsanız artık başımıza hiçbir şey geldiği yoktur, fazla yoksuluzdur, belki de artık yaşamı bıktırmış, iğrendirmişizdir? Eğer öyleyse diyecek bir şey yok."

Yağmur sonrası 

"Yoksul ailelerin erkekleri milli bir amaç uğruna savaşmak zorundayken, ayrıcalıklı bir azınlığın anlamsız sebeplerden ötürü bir kenara sıyrılması hiç adil değildi."