Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

Industrial Design: EndNote

This guide will help you with your industrial design research.

EndNote Bilgi ve Kurulumu


EndNote: Bilgi ve Kurulumu


EndNote Nedir?

Dünya çapında akademik enstitülerde ve araştırma kurumlarında yaygın olarak kullanılan; akademik personel, öğrenciler ve araştırmacıların makale, tez vb. çalışmalarının yazım aşamasında baştan sona yardım amacıyla tasarlanmış web tabanlı bir hizmet olan bibliyografya programıdır.

EndNote; makale, tez vb. yazım aşamasında kendi bilgi veritabanlarınızı oluşturmanıza,  bibliyografik bilgilerinizi (örneğin kitaplar, dergiler, kataloglar, görsel veriler vb.) saklamanıza, yönetmenize ve verilerinizi bulmada kullanabileceğiniz özel bir veritabanı uygulamasıdır.

EndNote Yazılımı  ile Yapabilecekleriniz:

  • EndNote bir online arama aracıdır—size online bibliyografik veritabanlarında arama yapma ve referansları doğrudan yeniden düzenleme konusunda en kolay yolları sunar. (Ayrıca EndNote online servislerden, CD lerden ve veritabanı kütüphanlerinden veri dosyaları import işlemi için birçok seçenek sunar).
  • EndNote bir referans ve imaj veritabanıdır—özel kütüphanelerinizde bibliyografik referanslar depolama, yönetme ve arama işlemlerinde uzmandır. Grafik, tablo, şekil ve formül içeriklerini herbiri için kendi altyazı (caption) ve anahtar kelimeleri (keywords) ile düzenleyebilirsiniz.
  • EndNote ile makaleler ve bibliyografiler oluşturun— Cite While You Write özelliği ile Microsoft Word de atıf, şekil ve tablolar dizini oluşturabilirsiniz. Siz makalenize referans, şekil ve tablo eklediğinizde listeleri otomatik olarak oluşturulur. Microsoft Word şablonları ile yayımcılar tarafından istenen makale formatları konusunda size kolaylık sunacaktır.
     

Kurulumu Hakkında:

Kütüphane web sitemizde, veritabanları sayfasında yer alan "EndNote X7 Windows" ya da "EndNote X7 (Macintosh)" başlıklarından sizin için uygun olan başlığı seçebilir ve zip dosyasını bilgisayarınıza indirerek, kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kurulum işlemini KAMPÜS içinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kurulumu gerçekleştirirken, ENX7Inst.msi isimli kurulum dosyası ile birlikte lisans dosyasını (License.dat) da muhakkak zip dosyasından dışarı aktarmanız ve kurulum aşamasında lisans anlaşmasını kabul ettiğinize dair kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir...

EndNote’u bilgisayarınıza kurduktan sonra; bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerektiğine dair bir uyarı alacaksınız ve bilgisayarı yeniden başlatmanızın ardından "Başlat" menüsünden, Tüm Programlar başlığı altından "EndNote"a ulaşabileceksiniz. EndNote'u açtığınızda eğer önceden var olan bir EndNote dosyanız var ise "Open an Existing Library"nin yan tarafında bulunan görsele tıklayarak kendi kütüphanenizi açabilir eğer yok ise "Create a New Library"nin yan tarafında bulunan görsele tıklayarak dosya oluşturabilirsiniz.

 

Dosya ismi "My EndNote Library" olarak gelecektir,  "Kaydet" butonuna basmak suretiyle belgelerim altında dosyayı oluşturabilirsiniz. Dosyayı oluşturmanızın ardından EndNote'da kendi kütüphanenizi oluşturmaya başlayabileceksiniz.

EndNote Kütüphaneniz:

My EndNote Library'i açtığınızda ekran görüntüsü aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi olacaktır.

 

 

 

"Online Search Mode (Temporary Library)" ya da "Integrated Library & Online Search Mode" seçeneklerinden birini seçerek kaynak taramasına başlayabilirsiniz. "Online Search Mode" seçili olduğunda yaptığınız tarama sonuçları görülebilecek ancak kütüphanenize kaydedilmeyecektir. Ancak "Integrated Library & Online Search Mode" seçili olduğunda yapmış olduğunuz tarama sonuçları Unfiled dosyasının altına otomatik olarak eklenecektir.

Arama yapmak istediğiniz veritabanı eğer "Online Search" başlığı altında yer alıyorsa, ilgili veritabanını seçerek aşağıdaki şekilde de görüldüğü üzere, arama işleminizi kriterlerinizi belirleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer listede bulunmayan bir veritabanında arama yapmak istiyorsanız veritabanları altında yer alan “more..” seçeneği ya da menülerden “Tools / Online Search” komutunu kullanarak; açılacak olan “Choose a Connection” ekranından arama yapmak istediğiniz veritabanını seçebilirsiniz. Sonrasında; veritabanı ile bağlantı kurulur ve “Tab Paneli’nde yer alan “Search” tabı otomatik olarak aktif duruma gelir. “Search” tabı aktif hale geldikten sonra arama kriterlerinizi girerek arama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Arama yapılırken; başlık, yazar, yıl, anahtar kelime, özet vb seçebilir, "and or not" bağlaçlarını kullanabilirsiniz.

Kütüphane penceresinde bir referans kaydının üzerine çift tıklayarak referans detaylarının görüntülendiği “Referans Penceresine” erişebilirsiniz.


Bir yayına ait açılan "Reference" penceresinde referansa ait alan bilgiler üzerinde düzenleme yapmanız mümkün.

Online veritabanları aracılığı ile ulaşamadığınız kayıtlar için “References” altındaki “New References“ kısmından referans kaydını manuel olarak oluşturabilirsiniz.

Referans kaydını manuel olarak oluşturmak için aşağıdaki şekilde de görüleceği üzere referans tipini seçebilir, sonrasında ilgili başlığın altına bilgileri yazabilirsiniz.

 

Online Veritabanlarından Bibliyografik Veri Aktarma İşlemi:

Online veritabanlarında yaptığınız tarama sonucunda gelen kayıtları EndNote kütüphanenize aktarmak istediğinizde, ilgili veritabanında bulunan "Export" butonunu kullanabilirsiniz. Tek bir kaydi seçerek veya kaydın içindeyken EndNote kütüphanenize aktarabileceğiniz gibi, birden fazla kaydi seçerek de seçili tüm kayıtları aynı anda EndNote kütüphanenize aktarabilirsiniz.

Export ederken EndNote'u seçmeniz ve "Export" butonuna basmanızın ardından açılacak kutucukta "Birlikte aç"ın işaretli olması yeterlidir. 

Aktarılmış tüm kayıtlar EndNote'da "Imported References" altında görünecektir.

EndNote ve Google Akademik (Scholar) Kullanımı:

Google Akademik (Google Scholar) larda yapmış olduğunuz arama sonuçlarını EndNote kütüphanenize aktarmak için Google Scholar sayfasının üst bölümünde yer alan "Ayarlar" sekmesine tıkladıktan sonra gelen sayfada, "Kaynakça Yöneticisi"ni “Alıntıları EndNote konumuna aktarma bağlantılarını gösterin” şeklinde ayarlamanız yeterli olacaktır.

Gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra Google Scholar aracılığı ile yapılan tarama sonuçlarının hemen altında bulunan “EndNote konumuna aktar” linkine tıklamanızın ardından açılacak olan pencereden ekleyebilirsiniz.

EndNote ile EBSCO Veritabanlarının Kullanımı:

EBSCO veritabanlarının EndNote programı içerisinden taranabilmesi için aşağıdaki linklerde yer alan bağlantı dosyalarının (Z39.50) kullanılması gerekmektedir.

1.    Bağlantı dosyalarını bilgisayarınıza kaydedin.

(ebsco veritabanları için: endnote_ebsco_iyte.zip)

2.    zip dosyasını açın (“extract here” veya “buraya çıkart”seçeneği ile)

3.    “iyte_ebsco” klasörü içerisindeki bağlantı dosyalarını EndNote’un “Connections” klasörüne kopyalayın;

C:\Program Files\EndNote X7\Connections (windows XP, Vista, 7, 32bit kullanan kullanıcılar)

C:\Program Files (x86)\EndNote X7\Connections (windows 7, 64bit kullanan kullanıcılar)

4.    EndNote programını çalıştırın.

5.    “My Library” alanından “Online Search” grubunun altında yer alan “more...” seçeneğine tıklayın. 

Veritabanı bağlantı seçim ekranında (Choose A Connection) “Find by” butonuna tıklayın ve listeden “EBSCO Iyte”i seçin. Üniversitemizin üye olduğu EBSCO veri tabanları listelenecektir.

6.    Arama yapmak istediğiniz veritabanını seçerek arama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gruplar Oluşturma:

EndNote kütüphanenizi alt gruplara ayırarak, daha kolay yönetebilir ve aradığınız kayıtlara çok daha kolay erişebilirsiniz. EndNote kütüphanenizde bulunan sonuçlardan ilgili olanlar için farklı gruplar oluşturmak için “Groups/Create Group Set” seçeneği ya da “Groups Paneli”nden sağ tuş menüsünden “Create Group Set” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Temporary Groups (Geçici gruplar), Custom Groups (Kişisel Gruplar), Smart Groups (Akıllı Gruplar), Combination Groups (Kombinasyon Grupları) oluşturulabilir.

“Cite While You Write” Özelliği:

“Cite While You Write” özelliği ile Microsoft Word ile kolay, hızlı ve hatasız bir şekilde atıflar gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca siz referans, şekil ve tablolara atıflarınızı gerçekleştirirken referans, şekil ve tablo listeleriniz otomatik olarak oluşturulacaktır.  “Cite While You Write” biçimlendirme komutlarına ve EndNote referanslarına erişmek için Word’deki Tools menüsünden “EndNote” alt menüsünü, Word'de ise EndNote tabını kullanabilirsiniz. Atıf, makalenizde yer alan bibliyografyadaki (kaynakçadaki) referansa atfen verilen kısa bibliyografik bilgidir. Atıf, parantez içinde bibliyografya numarası ya da yazar adı ve yılı şeklinde bilgiler içermektedir. EndNote’un “Cite While You Write” özelliği ile Word’de makalenizi yazarken, belirleyeceğiniz biçimlerde atıflar yapma ve referans listeleri oluşturma gibi birçok özellik içermektedir. Ayrıca bütün bu EndNote özelliklerini Word’ün bir parçası gibi kullanmanıza olanak sağlamaktadır.  İster EndNote içindeki “insert citation”, ister word’deki  EndNote tabında bulunan insert citation listesindeki “insert selected citation” sekmesi ile ilgili referans için atıf yapılabilir.

Resim ve Grafik Ekleme:

EndNote kütüphanenizde referansınızın imaj ve ekli dosya alanında arama yapabilir ve dökümanınıza resim ve grafik dosyaları ekleyebilirsiniz. “Caption” alanı (resim eklendiğinde doğrudan resmin altında veya üstünde görüntülenecektir) resim dosyalarınızı ararken size kolaylık sağlayacaktır. Bu alan resmin ya da dosyanın kısa bir açıklaması için kullanılmaktadır. Word dökümanına “Cite While You Write” özelliği ile EndNote’tan bir resim dosyası eklediğinizde, sayfanızda resmin üstünde ya da altında resim yazısı otomatik olarak görüntülenecektir.

EndNote Web:

EndNote Web, web tabanlı bibliyografya arama ve makale yazımını kolaylaştıran bir bibliyografya aracıdır. EndNote’ta bulunan kapsamlı özelliklere ve esnekliğe ihtiyaç duymayan; ancak profesyonel rapor, makale ve tez hazırlayan üniversite öğrencileri için tavsiye edilmektedir. EndNote ile entegre olarak kullanılabilmek mümkündür. EndNote Web ile Pubmed, ISI Web of Knowledge gibi  farklı online kaynaklarda referans kaydı arayabilir ve doğrudan veya metin dosyası olarak kaydedip EndNote Web kütüphanenize aktarabilirsiniz. EndNote Web hesabınıza her yerden ulaşabildiğiniz için kayıtlarınıza da ulaşabilirsiniz. EndNote'ta olduğu gibi referanslarınızı gruplayabilir, word de makalenizi hazırlarken “Cite While You Write” özelliği ile atıf  yapabilir, EndNote ve EndNote Web kütüphanelerinde bulunan referans kayıtlarınızı iki uygulama arasında kolaylıkla taşıyabilirsiniz. EndNote Web’de kullanıcı hesabı oluşturmak için www.myendnoteweb.com adresinden kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

EndNote Kullanımı - Video