Skip to main content

İYTE KÜTÜPHANESİ TANITIM REHBERİ: 50. Kütüphane Haftası

Bu rehber; Kütüphanemizle ilgili görsellerin ve tanıtım materyallerinin bulunduğu bir rehberdir.

İYTE 50. Kütüphane Haftasını Kutluyor

 

Her yıl Mart ayının son haftası ile Nisan ayının ilk haftasına denk gelen "Kütüphane Haftası" etkinlikleri kapsamında bu sene, 3 Nisan Perşembe (BUGÜN) Kütüphanemizde 50. Kütüphane Haftası kutlaması yapacağız. Bu kutlamada "Anlatacak Bir Hikayeniz Olmalı" yarışmamızda dereceye girenlere ve en çok kitap ödünç alanlara ödülleri verilecek. Ayrıca İYTE Girişim Topluluğu ve Düşün Taşın Derneği ile beraber "Nerelerde Kitap Okunmaz"adında bir fotoğraf sergisi ve “Girişimcilikte Sosyal Medya’nın Önemi” panelimiz olacak. Öğrencilerimizin hazırladığı müzik dinletisi ile de programı renklendirmeyi planlıyoruz. Ardından da Gösteri Merkezimizde "Toplu Kitap Okuma Etkinliği" düzenleyeceğiz.

Keyifli ve dinlendirici olacağına inandığımız etkinliğimize hepiniz davetlisiniz.

Not: "Etkinlik öncesi çay-kahve ve pasta ikramımız olacaktır. Tüm Kullanıcılarımızı bu günü bizimle paylaşmaya davet ediyoruz.

Kütüphane Dokümantasyon Daire Başkanlığı

TARİH: 3 NİSAN 2014 PERŞEMBE (BUGUN)

YER: KÜTÜPHANE GÖSTERİ MERKEZİ

SAAT:12:30

Nerelerde Kitap Okunmaz?;

Kitapların zaman ve mekandan bağımsız her yerde okunabileceğini düşünen Düşün Taşın Derneği üyeleri tarafından Türkiye’nin dört bir yanındaki
sıra dışı mekânlarda çekilmiş fotoğraflardan oluşan bir fotoğraf sergisidir.

Ülkemizdeki kitap okuma sevgisi ve bilincini arttırmak amacıyla 25 Ocak 2009 tarihinden itibaren 323 kez insanlarla birlikte Kitap Okuma Günleri etkinlikleri düzenleyen Düşün Taşın Derneği; kitap okuma oranlarını her yıl % 1 oranında arttırmak için çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşudur.

Değerli Kullanıcılarımız,

İYTE Kütüphanesi olarak “İYTE Kütüphanesinin sizin için anlamına, üniversite yaşamınızdaki önemine ilişkin” kısa hikaye yarışması düzenliyoruz.

Birinci olan yarışmacıya “e-Kitap Okuyucu”, 2.,3. ve 4. olan yarışmacılara ise “Charles Dickens Kalem” ödül olarak verilecektir. Hikayenize kütüphanemize ait bir resim veya kısa bir video ekleyebilirsiniz.

1964 yılından bu yana, her yıl Mart ayının son haftası kutlanan Kütüphane Haftası bu yıl 2014 Yerel seçimlerinin 30 Mart 2014 tarihinde olmasından dolayı,  1 – 6 Nisan tarihlerinde kutlanacak.  Bu yıl 50Kütüphane Haftası olması nedeniyle kutlama etkinliklerinin tüm yurtta çok daha fazla ses getireceğine inandığımızdan, hikaye yarışmasının sonucunu da bu hafta içinde, Kütüphane Gösteri Merkezi’nde düzenleyeceğimiz bir etkinlikte duyurarak, ödül töreni yapmayı planlıyoruz.

Yarışmaya tüm öğrenci, akademisyen ve idari personelimiz katılabilir.

Katılım için son başvuru tarihi: 21 Mart 2014 Cuma

Hikayenizi 21 Mart 2014 tarihine kadar library@iyte.edu.tr e-mail adresine gönderebilirsiniz.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

Kütüphane Haftası Programı


50. Kütüphane Haftası İYTE Etkinliği

1964 yılından bu yana, her yıl Mart ayının son haftası kutlanan Kütüphane Haftası bu yıl 2014 Yerel seçimlerinin 30 Mart 2014 tarihinde olması nedeniyle,  1 – 6 Nisan tarihlerinde çeşitli etkinliklerle İzmir'de ve tüm Türkiye'de kutlandı.

50. Kütüphane Haftası Açılışı'nın "Özel Ege Lisesi"nde gerçekleştirildiği etkinlikte; TKD İzmir Şubesi tarafından Daire Başkanımız Gültekin Gürdal'a kütüphanecilik mesleğine yapmış olduğu katkılardan dolayı plaket verildi.

TKD İzmir Şubesi Başkanı Abdullah Murat Mete İYTE KDDB Başkanı Gültekin Gürdal'a plaketini verirken

"Dijital Çağda Kütüphaneler: Hizmetler, Mekanlar, Değişiklikler" başlıklı sunum. Dr. Hannelore VOGT - Köln Şehir Kütüphanesi Müdürü

Kütüphaneciler Çamlığı Pikniği. Dokuz Eylül Üniversitesi Merkez Kütüphanesi - Tınaztepe Yerleşkesi

İYTE Etkinlik

50. Kütüphane Haftası kutlamaları çerçevesinde İYTE Kütüphanesi olarak 3 Nisan Perşembe günü bir etkinlik gerçekleştirdik. Etkinliğimizde; KDDB Başkanımız Gültekin Gürdal ve İYTE Rektörümüz Prof.Dr. Mustafa Güden'in açılış konuşmalarının ardından, 50. Kütüphane haftasına özel olarak düzenlediğimiz "Anlatacak Bir Hikayeniz Olmalı" isimli kısa hikaye yarışmamızda dereceye girenlere ve en çok kitap ödünç alan kullanıcılarımıza ödülleri verildi.

      

Daire Başkanımız Gültekin Gürdal, Rektör yadımcılığı görevi sırasında Kütüphane'den sorumlu Prof.Dr. Ahmet E. Eroğlu'na görevi sürecince Kütüphane'ye yapmış olduğu katkılar ve destek dolayısıyla teşekkür ederek, teşekkür belgesi verdi.

Etkinliğimizde ayrıca; İYTE Girişim Topluluğu ve Düşün Taşın Derneği ile beraber gerçekleştirilen "Nerelerde Kitap Okunmaz" başlıklı fotoğraf sergisi beğeni toplarken, Düşün Taşın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selim Çavuş'un "Girişimcilikte Sosyal Medyanın Önemi" isimli sunumu yoğun ilgi gördü.

Öğrencilerimizin hazırladığı müzik dinletisi programa ayrı bir renk kattı.

Program sonunda "toplu kitap okuma etkinliği" yapıldı.

Anlatacak Bir Hikayeniz Olmalı

50. Kütüphane Haftası'na özel olarak, Kütüphanemiz tarafından düzenlenen "Anlatacak bir Hikayeniz Olmalı" başlıklı hikaye yarışmasına toplam 8 hikaye ile katılım oldu. Genel Kültür Dersleri Okutmanı Yasemin Özcan, Genel Sekreterlik Özel Kalemi Murat Emre Akdal, Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazife Şahin ve İYTE Kütüphanesi tarafından değerlendirilen hikayelerde; konu ile bağlantı, edebi üslup, dil ve anlatım ile hikaye türünde olması kriterleri dikkate alındı.

50. Kütüphane Haftası İYTE Kütüphanesi etkinliğinde açıklanan sonuçlarda, "Kayıp Bir Öykü" ile Çağlar Çil'e birincilik ödülü “e-Kitap Okuyucu” Rektörümüz Prof.Dr. Mustafa Güden tarafından verildi.

İkincilik "Kahve" ile Yavuz Selim Öztürk, üçüncülük "Yanlış Zamanın Mavisi" ile Dilek Cansu Gürer", dördüncülük "Mabed-i Hanem" ile Tuğba Coşgun'un olurken, "Kapalı Kapılar Ardında" ile Canan Üçüncü mansiyon ödülü aldı.

Yarışmamıza katılan tüm yarışmacılarımıza, hikayeleri değerlendiren Genel Kültür Dersleri Okutmanı Yasemin Özcan, Genel Sekreterlik Özel Kalemi Murat Emre Akdal, Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazife Şahin'e ve verilen ödüllere (e-Kitap Okuyucu ile Charles Dickens Kalem) sponsor olan Elsevier firmasına teşekkür ediyoruz.

Yarışmaya katılan tüm hikayelere bu sayfadan ulaşarak, okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar...
                                                                   

Kayıp Bir Öykü / Çağlar Çil (Birincilik)                                                       

                                                         Agnieszka Gonerska’ya,

Kayıp öykülere ve hiç bitmeyecek serüvenlere!

              Zamanın kanatları altında saatin tik takları. Büyük bir masanın etrafını kuşatmış ders notları, yeşil renge boyanmış lambanın ışıkları altında parlıyor.  Kitaplar, yine aynı dinginlikle raflarında sahiplerini beklerken,  ortalığı kaplayan sessizliğe serenat yapıyor. İşte o sıradan gün de onların renkli, coşkulu ve zaman zaman da hüzünlü dünyasında çokça yolculuk yaptığım zamanlardan biriydi. Büyük, ihtişamlı kütüphanenin tozlu raflarında Tolstoy’u, Dostoyevski’yi ya da Yaşar Kemal’i ararken kaybolduğum zamanın durduğu bir anda neden sonra kendi yazdığı öykünün kahramanı olan bir yazarın ifadesine büründüğümü hatırlayamıyorum. Tuhaf bir hisle elime kalemi aldığımda kayıp bir öyküyü resmetmeye çabalarkenki halim görülmeye değerdi. Devamı