Skip to main content

Açık Bilim Yolunda Semineri: Home

Araştırma Veri Yönetimi, Açık Veri, Açık Lisanslar

Açık Bilim Yolunda Semineri Hakkında

     

Son dönemlerde YÖK’ün de önemli gündem maddelerinden biri haline gelen Açık Bilim konusunda ülkemizde yapılacak çalışmalara katkı sağlamak amacı ile kütüphane çalışanları ve araştırmacılara yönelik olarak 11 Nisan 2019 Perşembe günü, Araştırma Veri Yönetimi, Açık Veri, Açık Lisanslar konularında bir seminer düzenlenmiştir.

Bu seminerde; Veri Yönetimi konusunda bir Çalışma Grubu oluşturulması fikri görüşülerek, grubun kurulması ile ilgili çalışmalara başlanması ve daha sonra bu grubun YÖK Başkanlığı altında kurulan Açık Bilim Komitesi’nin alt çalışma grubu olarak resmileştirilmesi planlanmaktadır. Bu nedenle; Veri Yönetimi konusunda Türkiye’deki çalışmalara rehberlik edecek bu grupta görev alabilecek bir personel ve değerli Kütüphane Yöneticileri seminere davetlidir. Bu seminer üniversitelerde bu konularda yapılacak çalışmalara ve organizasyonlara önemli ölçüde yardımcı olacak ve ışık tutacaktır.

Bu seminer OpenAIRE Advance Projesi desteğiyle gerçekleştirilmektedir.

Seminer İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü araştırmacılarına da açık olacağından, bu konuda öncü olabilecek sınırlı sayıda üniversitenin kütüphane yöneticisi ile bir çalışanı seminere davet edilmektedir.

Organizasyonun sağlıklı yürütülebilmesi için KATILIMCI FORMU'nun doldurulması son derece önemlidir. Bu özel seminer duyurusu bu alanda çalıştığı bilinen sınırlı sayıda kuruma yapılmaktadır. Seminere katılamayacakların formu doldurmamalarını; doldurup çeşitli nedenlerle gelemeyecek olanların bilgi vermeleri rica olunur. Seminer ile ilgili davet yazısı İYTE Rektörlüğü’nden tüm Üniversite Rektörlüklerine önümüzdeki günlerde gönderilecektir.

Katılım için son başvuru tarihi 1 Nisan 2019 Pazartesi'dir.